Wydminy: Diecezjalne Święto Plonów

W sobotę 8 września br. w Wydminach odbyły się Dożynki Diecezjalne. Stadion gminny wypełniło blisko 3 tysiące osób, które zebrały się by uczestniczyć w Święcie Plonów.

W tym roku Diecezja Ełk postanowiła zorganizować dożynki w Wydminach. W dniu 8 września br. (sobota) do Wydmin przybyli rolnicy oraz mieszkańcy ze wszystkich okolicznych gmin i powiatów, łącznie ok. 3 tysiące osób.

Uroczystość rozpoczęła się o 10:00 Koronką do Miłosierdzia Bożego, po czym wszyscy ruszyli procesją na plac celebry. Procesję poprowadziła orkiestra strażacka z Ełku. Przed Mszą Św. biskup ełcki Jerzy Mazur przywitał wiernych. Przybyłych gości powitali również wójt gminy Wydminy Radosław Król oraz proboszcz parafii pw. Chrystusa Zbawiciela w Wydminach ks. Ryszard Grabowski, którzy otrzymali od biskupa pamiątkowe medale. O godzinie 11:00 na stadionie odbyła się Msza Św. podczas, której dokonano poświęcenia plonów. Po Mszy Św. księża wyszli do zgromadzonych, aby podzielić się chlebem z tegorocznych plonów.

Jako pierwsza wystąpiła orkiestra strażacka z Ełku, a po niej Alumni WSD w Ełku. Każdy mógł też spróbować wojskowej grochówki i bigosu przygotowanych przez 15 Giżycką Brygadę Zmechanizowaną. Godnym uwagi były również stoiska przystrojone przez sołectwa oraz parafie, na których znajdowały się najróżniejsze potrawy i ciasta.

Na scenie pojawili się również Misjonarze Matki Bożej Pocieszenia z grupą misyjną dzieci z Warszawy,  Kapela Ludowa Państwa Anny i Stanisława Bałdygów, Kapela Ludowa Onegdaj z Filipowa, Dzieci i młodzież Zespołu Szkół w Gawlikach Wielkich, Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wydminach oraz Szkoły Podstawowej w Zelkach.

Rozstrzygnięto także  konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. W konkursie wieńcowym  Dożynek Diecezji Ełk wprowadzono 5 kategorii konkursowych: wieniec dożynkowy tradycyjny, wiązanka żniwna („równianka”), wieniec dożynkowy z elementami pobożności eucharystycznej, wieniec dożynkowy z elementami pobożności maryjnej, wieniec dożynkowy dowolny. Każdy z wieńców został nagrodzony.

Głowna uroczystość zakończyła się około 17:00. Nie był to jednak jeszcze koniec zabawy, gdyż  wszyscy przenieśli się przed Gminny Ośrodek Kultury w Wydminach gdzie od godz. 19:00 bawili się pod gołym niebem przy zespole „Marża” z Białegostoku.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8