Kopia Ikona Matki Bożej Częstochowskiej w środę, 15 sierpnia nawiedziła Wejherowo na Pomorzu. Peregrynacja odbywa się w ramach pielgrzymki Od Oceanu do Oceanu i organizowana jest przez ruchy obrony życia z 23 krajów. Ikona wyruszyła 14 czerwca z Władywostoku i zmierza do Fatimy.
Trasa peregrynacji przebiega ze Wschodu na Zachód - od Oceanu Spokojnego do Atlantyckiego. Obejmuje 23 kraje i przejechała już prawie 24 tysięcy kilometrów. Celem jest promocja wartości ludzkiego życia. Replika obrazu Matki Bożej Częstochowskiej odwiedziła we wtorek, 14 sierpnia Gdańsk. Pojawiła się w Cerkwi Prawosławnej, u sióstr Brygidek oraz w Katedrze Oliwskiej, gdzie odbyła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp Sławoja Leszka Głódzia.
- Ikona Matki Bożej przejechała już przez cały Wschód - mówi Ewa Kowalewska, dyrektor Human Life International Europa w Gdańsku. - Spotykamy się tutaj przy tym obrazie, by chronić nasze rodziny, nasze dzieci i naszą przyszłość. Jak widać, przychodzi sporo ludzi - to jest akt wiary, naszej wiary - dodaje Kowalewska. W czwartek, 15 sierpnia ikona zawitała do Wejherowa, gdzie odbyła się uroczysta procesja oraz Msza św. z aktem powierzenia Matce Bożej Ochrony Cywilizacji Życia i Miłości.
- To, co łączy kościół prawosławny i katolicki, to dążenie do obrony życia. Do straży poczętego życia - mówi abp Sławoj Leszek Głódź. - Ta kopia przemierza tysiące kilometrów. Zakończy swoją podróż na Boże Narodzenie - dodał.
Dokładną trasę wędrówki ikony Matki Bożej Częstochowskiej można śledzić na stronie internetowej www.odoceanudooceanu.pl. W Polsce odwiedzi jeszcze m.in. Bydgoszcz, Toruń, Białystok, sanktuarium maryjne w Gietrzwałdzie i Szczecin. Na trasie nie zabraknie również Warszawy, Jasnej Góry czy Krakowa. Kolejnymi etapami pielgrzymki będą Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Serbia, Chorwacja i Słowenia. W październiku odwiedzi stolicę Austrii i Światowy Kongres Modlitwy w Obronie Życia. Następnie: Niemcy, Szwajcarię, Francję, Irlandię, Wielką Brytanię, Hiszpanię i Portugalię – do Fatimy.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.