Jaś na oazie

Po milczącym obiedzie można było zobaczyć scenę, która jest spełnieniem marzeń każdej mamy: dzieci grzecznie odnosiły swoje talerze i szklanki do kuchni.

Jaś na oazie   Agnieszka Małecka/ GN Część uczestników Oazy Dzieci Bożych w Golądkowie z notatnikami oazowymi, które pieczołowicie wypełniali. Jeżeli w ogóle można i warto od czegoś się uzależnić, to takim czymś jest oaza. A że uzależnia, przekonują mali uczestnicy piętnastodniowych rekolekcji wakacyjnych w Golądkowie, w parafii Winnica. Od połowy lipca do pierwszych dni sierpnia przeżywali Oazę Dzieci Bożych, prowadzoną po raz piąty przez ks. Marka Pszczółkowskiego. Ksiądz moderator zapewnia, że ODB może być dobrym punktem wyjścia dla formacji oazowej.

W Golądkowie znalazły się także dzieci, które nie miały wcześniej styczności z Ruchem Światło–Życie, nie brały udziału w całorocznej pracy formacyjnej, ale po powrocie do domu chcą uczestniczyć w regularnych spotkaniach grupy oazowej, jeśli taka istnieje w ich parafiach. W każdym razie są u początku wspaniałej drogi, zaproponowanej przez sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, której rezultatem jest „nowy człowiek w Chrystusie” i dojrzały chrześcijanin. Niektórzy, tak jak Ola z parafii Zatory, są tu po raz trzeci czy czwarty i powoli dorastają, by wyruszyć na Oazę Nowego Życia; dawni uczestnicy ODB już tam wyruszyli. – Nazywam ODB wakacjami z Bogiem, na których chcemy poprzez zabawę i pewne obowiązki uczyć dzieci wartości. Może być ona pomocą wychowawczą dla rodziców, bo przez 15 dni pewne rzeczy zostają przepracowane – mówi ks. Marek. A wiadomo, że czego mały Jaś doświadczy i czego się nauczy, tego dorosłemu Janowi się nie odbierze.

Telefony w odstawkę

Kiedy „Gość” w pewne słoneczne popołudnie zagląda na chwilę na rekolekcje w Golądkowie, właśnie trwa obiad w stołówce internatu szkół rolniczych, gdzie mieszkają oazowicze. W sali słychać jednak tylko brzęk sztućców i muzykę w tle, a ponad 30 osób je posiłek w ciszy. Niedługo zagadka się wyjaśnia; właśnie rozpoczynają się dni, w których rozważane są tajemnice bolesne Różańca. Po milczącym obiedzie (a nie było łatwo, bo jak dzieci same przyznają, w południe mają najwięcej energii) można zobaczyć widok, który jest spełnieniem marzeń każdej mamy: oazowicze grzecznie odnoszą swoje talerze i szklanki do kuchni. A za chwilę już mogą wyładować energię, bo rozpoczyna się czas rekreacji przed popołudniowym blokiem zajęć.

Zapytane, czy nie brakuje im telewizji, komputera (co równoważne jest dla nich z Facebookiem), odpowiadają: „nie” albo: „może trochę, na początku”. Co więcej, gdy rozważane są tajemnice bolesne, w odstawkę idą telefony komórkowe, poza krótkim czasem w ciągu dnia. I okazuje się, że i to wyrzeczenie jest możliwe do podjęcia. – Niektórzy z oazowiczów sami poprosili rodziców, by nie dzwonili do nich, bo oddali telefon na całe pięć dni; przy czym dorośli w każdej chwili mogą skontaktować się z kadrą – mówi animatorka Ania Ostrowska. Rezygnując na krótki czas z pewnych rzeczy, które wrosły w ich codzienność, mali oazowicze odkrywają jednak wartości niematerialne i nieporównywalnie ważniejsze. – Tu jest taka domowa atmosfera, jesteśmy jedną wielką rodziną – mówią w rozmowie z „Gościem”. W grupie uczą się dzielić i pomagać sobie wzajemnie. Na ODB w Golądkowie widać to podczas tzw. dyżuru gospodarczego, gdy w sprzątanie po posiłku włączają się poza grupą dyżurującą inni oazowicze.

Wieszak też się przydał

Dzieci zawsze czymś zaskoczą. Któregoś roku, wspomina ks. Marek, uczestnicy ODB wyrazili chęć, by wieczorami było jeszcze czuwanie do północy. Trudno było powiedzieć „nie”, bo pomysł bardzo zbożny, ale można było przypuszczać, że z porannym wstawaniem będzie problem. Dzieci jednak dostały szansę, bo musiały same się o tym przekonać. – Tak jak w wychowaniu. Sam zakaz, bez uzasadnienia, nie przyniesie efektu – mówi ksiądz moderator. Wspomina też pewien nietypowy dzień wspólnoty, na którym uczestnicy ODB zamienili się rolami z kadrą. Było sporo zabawy, ale dzieci doświadczyły, że bycie animatorem to poważne zadanie.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • katolik
  13.08.2012 22:40
  Wielka szkoda, że cała ta Oaza nie jest katolicka tylko protestancka.
 • Michael
  13.08.2012 23:16
  ...juz od dłuższego czasu widze ze, wiara.pl głównie akcentuje oaze, zapominając ze wiara nie opiera sie tylko na tym ruchu, dlaczego nie piszac o innych ruchach działających w kościele, ja mógłbym tez wiele trudnych doświadczen opisać z oazy...takie gloryfikowanie nie jest wg mnie na miejscu
 • maciek
  14.08.2012 09:47
  widzę nutkę zazdrości w komentarzach :) Jeżeli za protestancki uważa Pan ruch w którym proponuje się ludziom codzienną eucharystię, rozważanie Słowa Bożego a także promowanie nowej kultury wśród ludzi to jestem jak najbardziej "protestancki". Pytanie czy uczestniczył Pan w jakimkolwiek spotkaniu oazowym, że wypowiada Pan takie zdanie? Poza tym jakoś niezbyt dostrzegam w innych ruchach i wspólnotach takiego zainteresowania rozwojem duchowym dzieci i młodzieży ( z konkretnym programem) jak w Ruchu Światło -Życie. Pisze się o tych którzy coś robią.
  Troszkę szkoda że większość wspólnot i ruchów w KK sprawia wrażenie bardzo hermetycznych. Czego w moim odczuciu nie można powiedzieć o RŚŻ. Ale to już tylko moje zdanie.
 • Aśka
  14.08.2012 16:36
  A do zdjęcia wybrali oczywiście najładniejszą , tak jak wszędzie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7