O. Góra zaprasza na Jamną

„Matka Boska Jamneńska – najmłodsza w Polsce – kończy 20 lat” – tak o. Jan Góra OP zachęca do odwiedzenia 14-15 sierpnia sanktuarium Matki Bożej Niezawodnej Nadziei.

W tym roku w przededniu uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbędzie się tam specjalny Koncert Jubileuszowy, a nazajutrz apel i modlitwa pojednania. - Pragniemy podziękować Bożej Opatrzności za sanktuarium na Jamnej, gościnność miejscowych, za nadzieję, która stamtąd promienieje – podkreślają organizatorzy jamneńskiego odpustu.

- W tym roku mija 20 lat naszej duszpasterskiej obecności na Jamnej. Bierzmowanie młodych przez bł. Jana Pawła II na Jasnej Górze w 1991 r. zaowocowało wspaniałomyślnym gestem ofiarowania nam przez gminę Zakliczyn nad Dunajcem góry, domu i kawałka lasu na Jamnej – wspomina o. Góra.

Dominikanin jest przekonany, że „Jamna stała się narzędziem dojrzewania i wychowania”. - W ciągu tych 20 lat powstał obraz Matki Bożej Niezawodnej Nadziei, który ukoronował bł. Jan Paweł II, wybudowaliśmy kościół, zamieszkały z nami siostry ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego – wymienia o. Góra. Podkreśla, że Jamna z niebytu powróciła na mapy Polski, a na Jamnej powstała droga, którą przybywają ludzie z całego świata, by powierzać swoje intencje Matce Niezawodnej Nadziei.

Świętowanie na Jamnej rozpocznie się 14 sierpnia już o godz. 15 modlitwą Koronką do Miłosierdzia Bożego a następnie o godz. 17 – radosnym pogrzebem Matki Boskiej. Przez pola i łąki przejdzie procesja z figurą Matki Bożej. Czytane będą opowieści apokryficzne o ostatnich chwilach z życia Matki Bożej. To niezwykłe nabożeństwo, odprawiane tylko w czterech miejscach w kraju co roku przyciąga rzesze pielgrzymów, nie tylko z tarnowskiego, ale także z Poznania, Bydgoszczy czy Białegostoku.

O godzinie 19.00 rozpocznie się Msza św. a po niej Koncert Jubileuszowy, w którym wystąpią m.in. znany wokalista i muzyk jazzowy Stanisław Soyka, Siewcy Lednicy, soliści Opery Poznańskiej, a także Monika Florek z zespołem, Kazek Urbaś z góralskiej kapeli oraz perkusista Jan Budziaszek.

Następnego dnia gospodarze domu św. Jacka zapraszają na Apel Poległych, a po nim Mszę świętą sprawowaną pod stuletnim dębem. Po Eucharystii jej uczestnicy jak co roku zatańczą poloneza na trawie - na 500 par, a posilą się "grochówką starosty".

Organizatorami obchodów 20-lecia jest duszpasterstwo akademickie dominikanów w Poznaniu oraz Starostwo Powiatowe w Tarnowie.

W 1992 r. na górze Jamna pod Tarnowem o. Jan Góra założył ośrodek duszpasterstwa akademickiego, co przyczyniło się do odrodzenia spalonej przez hitlerowców wsi.
Jamna to wioska położona w lasach Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego, miejsce pamiętające pacyfikację wsi we wrześniu 1944 roku i bitwę stoczoną przez Armię Krajową. Ozdobą Parku Krajobrazowego jest góra Jamna (530 m n.p.m.). Dominikanie z Poznania wybudowali na niej kościół Matki Bożej Jamneńskiej - Matki Niezawodnej Nadziei. 3 czerwca 1998 r. Jan Paweł II na prośbę o. Jana Góry osobiście koronował obraz.

W okolicach Jamnej znajduje się kilkadziesiąt cmentarzy żołnierzy z czasów I wojny światowej. Spoczywają tu obok siebie młodzi ludzie różnych narodowości i wyznań.

«« | « | 1 | » | »»
 • katolik
  03.08.2012 16:25
  Z zaproszenia do piekła nie skorzystam.
 • Savonarola
  04.08.2012 02:46
  Obraz ukoronowany przez samego Jana Pawla II udziela pewnie wiekszych lask,niz jakis inny nieukoronowany??? Nowy model Matki Boskiej ma dopiero 20 lat,wiec na pielgrzymkowe tlumy musi jeszcze troche poczekac...Dawno nie widzialem Jasia Gory.Troche mu sie utylo...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10