Zainteresowanie świętokrzyskim odcinkiem Małopolskiej Drogi Świętego Jakuba rośnie z roku na rok. Zdaniem ks. Jerzego Sobczyka, proboszcza parafii w Kotuszowie, świadczy o tym m.in. Księga Pielgrzymów, do której wpisało się w tym roku 65 osób, posiadających pielgrzymie legitymacje. Szczególną, bo "ognistą" oprawę będzie miał tegoroczny odpust 25 lipca w kotuszowskiej parafii pw. św. Jakuba
- Szlak św. Jakuba Apostoła Starszego odżywa i przyczynia się do umocnienia wiary, więzów z Kościołem, kultu świętego Jakuba i do poznania świętokrzyskiej ziemi i historii ludzi tu żyjących - uważa ks. Sobczyk.
Kilka dni temu grupa dzieci, młodzieży i dorosłych po modlitwie w kościele św. Jakuba w Sandomierzu, z muszlami i legitymacjami pielgrzyma oraz przewodnikiem pielgrzymiej wyprawy ks. Jerzym Sobczykiem, przebyła na rowerach 60-kilometrową trasę do kościoła w Kotuszowie.
Od czasu, gdy w lipcu 2009 r. otwarto świętokrzyską część Małopolskiej Drogi Świętego Jakuba, uroczystości odpustowe ku czci Apostoła w Kotuszowie nabierają podniosłego znaczenia i cieszą się dużym zainteresowaniem wiernych nie tylko z parafii, ale też z całej diecezji sandomierskiej i ościennych.
Dopełnieniem tegorocznego religijnego świętowania odpustowego 25 lipca będzie m.in. pokaz sztucznych ogni zatytułowany "Święty Jakub z Pola Gwiazd", który nawiązywać będzie do tradycji odnalezienia miejsca grobu patrona w Santiago de Compostela.
Świętokrzyski odcinek Małopolskiej Drogi Świętego Jakuba uroczyście otwarto w dniach 23-25 lipca 2009 r. Bp Edward Frankowski poświęcając wówczas szlak, dokonał także odsłonięcia "muszli jakubowej", wmurowanej w miejscowym kościele.
Parafia w Kotuszowie została erygowana przed 1326 r. Jak ustalili krakowscy uczeni z Uniwersytetu Jagiellońskiego, to m.in. przez Kotuszów miał przebiegać średniowieczny szlak do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela. Dlatego też parafia znalazła się na trasie Małopolskiej Drogi Świętego Jakuba. Rozpoczyna się on w dominikańskim kościele św. Jakuba w Sandomierzu i wiedzie przez Klimontów, Kotuszów, Szczaworyż, Probołowice, Pałęcznice, Niegardów i Więcławice do Krakowa. Oznaczona jest żółtymi strzałkami i muszelkami.
Szlak św. Jakuba Apostoła Starszego powstał w średniowieczu. Przebiegał on niemal przez całą Europę, kończąc się w katedrze w Santiago de Compostela. Pielgrzymowanie do grobu św. Jakuba w Santiago stało się od kilku lat popularne również w Polsce. W XV w. do Santiago z Sandomierza przez Kotuszów szedł starosta sandomierski. Najbardziej zaś udokumentowana jest pielgrzymka Jakuba Sobieskiego.
Rada Europy uznała w 1982 r., Drogę Św. Jakuba pierwszą europejską drogą o ogromnym znaczeniu dla kultury Europy i zaapelowała o odtwarzanie i utrzymanie dawnych szlaków pątniczych. W 1986 r. Santiago de Compostela jako pierwsze otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.