Kard. Okogie: Religia "zasłoną" terrorystów

Zamachy na chrześcijan w Kenii i Nigerii nie mają tła religijnego - uważa nigeryjski kardynał Anthony Olubunmi Okogie

W wywiadzie dla włoskiego dziennika „La Stampa” były arcybiskup Lagos powiedział, że religia służy tylko jako „zasłona” dla przemocy islamistycznych terrorystów w obydwu krajach, w których występuje wiele religii. W obu tych krajach chrześcijanie i muzułmanie żyli w zgodzie, nawet zawierali pomiędzy sobą małżeństwa - zwrócił uwagę kard. Okogie. Wyraził przekonanie, że fundamentaliści poprzez powtarzane ataki chcą przejąć władzę polityczną w kraju. Jednocześnie nigeryjski purpurat zaapelował o pogłębianie stosunków chrześcijańsko-muzułmańskich i podkreślił, że jedyną drogą do skutecznego występowania przeciwko próbom fundamentalistów islamskich, siejących nienawiść i niezgodę, jest dialog.

W dwóch zamachach 1 lipca na kościoły w mieście Garissa w Kenii zginęło 17 osób, a 40 zostało rannych. Zamachowcy rzucili granatami i ostrzelali wiernych znajdujących się w świątyniach.

Niedzielne zamachy ostro potępił Watykan. „To są czyny budzące odrazę i zarazem wielką troskę” - powiedział dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi. Zaapelował jednocześnie do rządu o większą ochronę dla chrześcijan. Również w Nigerii na przestrzeni ostatnich miesięcy dochodziło do zamachów na kościoły, co powodowało liczne ofiary śmiertelne.

W wywiadzie dla „La Stampy” kard. Okogie powiedział, że celem zamachów w Kenii jest szerzenie anarchii i chaosu. Terroryści mają nadzieję, że w ten sposób przyspieszą upadek słabego rządu. W Nigerii natomiast celem jest rozłam w kraju i dlatego chrześcijanie powinni zostać wypędzeni z północy, zamieszkanej w większości przez ludność muzułmańską.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8