Pohandlujmy bez granic

W Radzie UE i Parlamencie Europejskim trwają prace nad propozycją legislacyjną Komisji Europejskiej ustanowienia Wspólnego Europejskiego Prawa Sprzedaży, polskie instytucje popierają te rozwiązania - poinformowano w piątek podczas seminarium poświęconemu WEPS.

Inicjatywa wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Viviane Reding ma znieść wciąż istniejące bariery w handlu transgranicznym, które ograniczają wybór i możliwość dokonywania tańszych zakupów przez konsumentów, zaś przedsiębiorcom ułatwić transakcje sprzedaży tych dóbr w ramach rynku wewnętrznego Unii Europejskiej.

Według szacunków UE z powodu istnienia prawnych barier każdego roku przedsiębiorcy rezygnują z realizacji transakcji wartych 26 mld euro. Liczbę konsumentów w UE szacuje się na ok. 500 milionów.

Problem polega na tym, że każdy z krajów UE ma własny system prawny. Konieczność jego przestrzegania powoduje, że konsumenci z jednego kraju UE mają kłopot z dokonywaniem zakupów w innym, w którym istnieje inny system prawa konsumenckiego, gdyż sprzedawca (przedsiębiorca) obawia się, że będzie musiał w razie czego stosować prawo danego kraju.

"Komisja Europejska dostrzegając tę barierę w październiku ubiegłego roku przyjęła projekt prawa, które ma stworzyć Wspólne Europejskie Prawo Sprzedaży" - powiedziała dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Ewa Synowiec podczas piątkowego seminarium w Warszawie poświęconego temu zagadnieniu.

Dodała, że prawo to będzie miało mieć charakter fakultatywny, gdyż systemy krajowe będą mogły nadal istnieć oraz że pomoże zarówno konsumentom, którym zapewni szerszy wybór towarów i lepszą ochronę prawną, jak i przedsiębiorcom, którzy będą mogli liczyć na większą liczbę klientów.

Ekspert z Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości Komisji Europejskiej Mikołaj Zaleski, który przedstawił najważniejsze założenia Wspólnego Europejskiego Prawa Sprzedaży, także podkreślał korzyści, na jakie mogą liczyć zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy. "Szacuje się, że nawet 18 proc. polskich przedsiębiorców odmówiło sprzedaży za granicę z powodu tych barier" - stwierdził.

Obecni na seminarium przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów podkreślali m.in., że WEPS proponuje wysoki poziom ochrony konsumenta, jednak projekt wymaga jeszcze prac i konsultacji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9