USA: W obronie wolności religijnej

W Stanach Zjednoczonych wciąż rozbrzmiewają echa piątkowych protestów i manifestacji w obronie wolności religijnej. Choć media głównego nurtu poświęciły im mało miejsca, to jak podają organizatorzy, akcje protestacyjne odbyły się w 164 miastach całego kraju

Protestujący żądali zniesienia prawa nakładającego na pracodawców obowiązek pokrywania m.in. kosztów związanych ze stosowaniem antykoncepcji i sterylizacji.

Piątkowe manifestacje wpisują się w liczne i różnorodne akcje i przedsięwzięcia Kościoła, które niemal nieustannie odbywają się w Stanach Zjednoczonych. Dzieje się tak od stycznia bieżącego roku, kiedy to waszyngtońska administracja zapowiedziała wprowadzenie nowych przepisów prawnych.

Piątkowym manifestacjom w Waszyngtonie towarzyszyły przemówienia działaczy ruchu „Pro life” i kongresmanów, modlitwa, a nawet taniec. Protest przebiegał w gorącej atmosferze. Między zgromadzonymi nieopodal Kapitolu doszło do ostrej wymiany zdań. Pojedynczy protestujący nawoływali do podjęcia agresywnej walki. Inni krzyczeli, że są katolikami i popierają ustawę.

W Chicago natomiast atmosfera była zupełnie inna, a to za przyczyną grupy młodych z parafii św. Jana Kantego, znanych dobrze w całym kraju jako „Dzieci z żółtymi balonami”. Na manifestację w obronie życia przynoszą bowiem żółte balony z napisem „Life”, a za cel stawiają sobie „zarażanie radością”. Tym razem oprócz tego, że przynieśli balony, zachęcali także wszystkich do tańca w rytmie swinga. Sami w tym celu przez wiele tygodni ćwiczyli kroki taneczne, a na manifestację zaprosili orkiestrę przygrywającą do tańca.

Piątkowe protesty to jedynie rozgrzewka przed tym, co czeka cały kraj na przełomie czerwca i lipca. Episkopat USA zaapelował, aby w tych dniach w całym kraju odbyły się modlitwy oraz wydarzenia edukacyjne i kulturalne poświęcone obronie wolności religijnej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9