Razem przezwyciężyć kryzys

W czasie tego spotkania skupialiśmy się nie na poszukiwaniu rozwiązań technicznych, ale na znalezieniu odpowiedzi w świetle naszej wspólnej wiary na obecny kryzys gospodarczy i ubóstwo.

Reklama

W ten sposób prymas Węgier i przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) kard. Péter Erdő podsumował wstępnie przebieg zakończonego 8 czerwca w Lizbonie III Europejskiego Forum Katolicko-Prawosławnego nt. wyzwań dla dzisiejszej Europy w świetle obecnego kryzysu.

Zdaniem metropolity ostrzyhomsko-budapeszteńskiego, uczestnicy obrad chcieli pokazać, że także w tej sprawie „powinno być jasne, że katolicy i prawosławni mają tę samą podstawę przy stawianiu czoła tym trudnościom”. „Zobaczyliśmy, że gospodarka nie tylko powinna działać na gruncie matematycznej lub oderwanej techniki finansów, ale przede wszystkim musi mieć mocne związki z rzeczywistą gospodarką” – powiedział kardynał włoskiej agencji katolickiej SIR.

„Stoimy w obliczu wielorakości wyobcowań: finanse wyobcowane od rzeczywistej gospodarki, która z kolei jest wyalienowana od państwa i społeczeństwa, te zaś często są wyobcowane od życia osób” – zauważył prymas Węgier. Podkreślił, że aby przezwyciężyć te alienacje, konieczne jest najpierw „wzmocnienie rodziny jako miejsca socjalizacji, w którym osoba uczy się odpowiedzialności i poszanowania drugiego człowieka i miłości”. Należy ponadto docenić pracę ludzką jako wartość i dobrobyt oraz pogłębić naszą odpowiedzialność przed wspólnotą – zaznaczył współprzewodniczący obrad w stolicy Portugalii.

O zdrowym słowie, które winno nieść dynamizm nadziei, mówił z kolei w rozmowie z tą samą agencją drugi współprzewodniczący Forum, prawosławny metropolita Sasimy Genadiusz. Zwrócił uwagę, że jeśli tego nie będzie, ludzie popadną w rozpacz. Według hierarchy z Patriarchatu Konstantynopola, na tym właśnie polega rola Kościołów na naszym kontynencie w obliczu obecnego kryzysu i poszukiwania rozwiązań, które doprowadziłyby do przezwyciężenia recesji i bezrobocia.

W Grecji politycy utracili wiarygodność, wiele osób strajkuje, wielu innych straciło pracę, jeszcze inni utracili wszelką nadzieję, a nawet popełnili samobójstwo – powiedział Genadiusz. Zaznaczył, że Kościół „podziela to cierpienie swego narodu i sięga po wszystkie narzędzia, jakie posiada, aby odpowiedzieć na prośby o pomaganie ubogim i tym, którzy zbiednieli”. Jednocześnie metropolita przypomniał, że „są też inne narzędzia, do których Kościół się odwołuje, takie jak wiara, nadzieja i powrót do korzeni życia duchowego”.

III Europejskie Forum Katolicko-Prawosławne obradowało w Lizbonie w dniach 5-8 czerwca na temat „Kryzys gospodarczy a ubóstwo. Wyzwania dla dzisiejszej Europy”. Głównym jego organizatorem jest Rada Konferencji Biskupich Europy we współpracy z Kościołami prawosławnymi naszego kontynentu.

11-osobowej delegacji prawosławnej przewodniczył metropolita Sasimy Genadiusz (Patriarchat Konstantynopola), a w jej skład weszli reprezentanci 9 autokefalicznych Kościołów prawosławnych (także z Polski) oraz 3 konsultantów towarzyszących. Na czele 12-osobowej delegacji katolickiej stał przewodniczący CCEE kard. Péter Erdő, a tworzyli ją hierarchowie 10 Kościołów lokalnych (łącznie z Ukraińskim Kościołem Greckokatolickim). Delegacji towarzyszą dwaj przedstawiciele Stolicy Apostolskiej i dwaj zaproszeni członkowie Kościoła z Portugalii.

Pierwsze tego rodzaju spotkanie odbyło się w dniach 11-14 grudnia 2008 w Trydencie na temat „Rodzina: dobro dla ludzkości”; drugie – na greckiej wyspie Rodos w dniach 18-22 października 2010 pod hasłem „Stosunki Kościół-państwo”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7