Podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie metropolita lubelski abp Stanisław Budzik przekazał Benedyktowi XVI pierwszy tom serii Opera Omnia Josepha Ratzingera „Teologia liturgii” wydanego przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.
"Jesteśmy po wielkim wrażeniem spotkania z Ojcem Świętym. Wręczyliśmy papieżowi szczególny dar: pierwszy tom z serii jego dzieł wydany po polsku. Benedykt XVI wyraźnie się ucieszył, kiedy zobaczył pięknie oprawioną księgę" - powiedział KAI po audiencji abp Budzik.
"Przedstawiając się papieżowi jako arcybiskup lubelski papież zapytał mnie, czy jestem następcą abp Józefa Życińskiego. Ze swej strony poprosiłem o papieskie błogosławieństwo dla całej archidiecezji i KUL-u. Papież z radością go udzielił, tym bardziej, że dobrze pamięta Lublin, gdyż w 1988 otrzymał doktorat honoris causa naszej uczelni. Zapewniłem o modlitwie wszystkich wiernych archidiecezji w jego intencji" - powiedział abp Budzik.
Obok metropolity lubelskiego przez chwilę mogli porozmawiać z papieżem: rektor KUL ks. prof. Stanisław Wilk, ks. prof. Krzysztof Góźdź, redaktor serii oraz prof. Marzena Górecka, dyrektor Instytutu Filologii Germańskiej KUL, która troszczy się o szatę językową wydawanych dzieł.
Tom 11, który w serii ukazał się w lutym br. jako pierwszy, przetłumaczył o. Wiesław Szymona OP, znany tłumacz dzieł Ratzingera.
Wydanie Dzieł Zebranych Josepha Ratzingera zostało powierzone osobiście biskupowi Ratyzbony Gerhardowi Ludwigowi Müllerowi przez Benedykta XVI, który autoryzował koncepcję tematyczną i wybór tekstów. W celu zrealizowania projektu biskup założył Instytut Papieża Benedykta XVI w Ratyzbonie, którego zadaniem jest dokumentowanie życia, myśli i działalności teologa, biskupa i papieża Benedykta XVI/ Josepha Ratzingera. Wydanie w języku polskim dzieł obecnego papieża Benedykta XVI stawia miasto Lublin na równi z Fryburgiem Bryzgowijskim, Rzymem, Paryżem i Madrytem, które w swoich językach narodowych są wydawcami myśli Benedykta XVI.
Kolejny tom w ramach polskiej serii Opera Omnia Josepha Ratzingera ma ukazać się we wrześniu br.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.