List nuncjusza do Watykanu ws. o. Rydzyka

List nuncjusza apostolskiego w Polsce arcybiskupa Celestino Migliore do watykańskiego sekretarza stanu kardynała Tarcisio Bertone na temat ojca Tadeusza Rydzyka ujawniono w wydanej we Włoszech książce "Jego Świątobliwość" Gianluigiego Nuzziego.

Głośne dzieło włoskiego dziennikarza o podtytule "Tajne dokumenty Benedykta XVI" powstało na podstawie poufnej korespondencji kościelnych hierarchów, która w ostatnich miesiącach wyciekła do mediów zza Spiżowej Bramy.

Ujawniony w książce list abpa Migliore do watykańskiego kardynała dotyczy wydarzeń z czerwca 2011 roku. Polski MSZ wystosował wtedy do Watykanu notę w związku z wypowiedzią ojca Rydzyka w Brukseli, że w Polsce panuje totalitaryzm. Jak podał MSZ w nocie, rząd polski zaprotestował przeciwko "osłabianiu wizerunku Polski i szkodzeniu mu za granicą" oraz prosił Stolicę Apostolską, której podlegają zakony w Kościele Katolickim, o "podjęcie działań, które zapobiegną tego typu działaniom w przyszłości".

28 czerwca, trzy dni po wystosowaniu noty, nuncjusz apostolski w Warszawie w liście napisał, że odwiedził polskiego wiceministra spraw zagranicznych Jana Borkowskiego, który rozmawiał z nim na ten temat. Abp Migliore podkreślił: "Z ewidentnym zakłopotaniem powiedział on, że nie oczekuje ode mnie natychmiastowej odpowiedzi, ale byłby wdzięczny za jakiś przydatny element, o którym mógłby poinformować ministra".

"Dodał następnie, że nota wywołała w kraju debatę, która może zaostrzyć klimat kampanii wyborczej. Oczywiste wydaje mi się to, co rozmówca potwierdził na zakończenie rozmowy, a mianowicie że - choć późno - minister zdaje sobie sprawę z tego, iż podjął krok pospieszny i nieproporcjonalny, który może obrócić się przeciwko niemu w wymiarze politycznym, w przebiegu kampanii wyborczej" - stwierdził abp Migliore w liście do kardynała Bertone.

Podkreślił, że "nie można +zabronić+ żadnemu obywatelowi, nawet duchownemu, posiadania opinii politycznych bądź prowadzenia działalności, którą wysoce pobieżnie, niesprawiedliwie i sprzecznie z interesami społeczeństwa określa się jako biznesową". Brak noty z watykańskiego biura prasowego w tej sprawie uzasadnił troską "właśnie o to, by Polska uniknęła kompromitacji w momencie, gdy przejmuje europejską prezydencję".

"Zanotowałem u rozmówcy wielką wolę i pośpiech, by incydent uznać za zamknięty, także w perspektywie klimatu kampanii wyborczej. Zapewniłem go, że Stolica Apostolska nie ma zamiaru podejmować wyzwania rzuconego w nocie, na wysłanie której nie pozwoliłaby sobie nawet Kuba czy Sudan" - podkreślił nuncjusz apostolski. Zapewnił następnie: "Dlatego w stosunkach dwustronnych gotowi jesteśmy przewrócić kartę. Jeden krok już uczyniliśmy, przekonując Rydzyka, by się wytłumaczył i przeprosił, i gwarantujemy, że będziemy czuwać".

List zawiera dalej słowa abpa Migliore: "Nie będą mogli (polskie władze - PAP) się łudzić: jeśli przeciągną strunę i sprowokują ojca Rydzyka (który nie ugiął się przed notą, ale wobec prośby nuncjusza i towarzyszącego mu miejscowego biskupa - PAP), igrają z +lwem+, który podbije stawkę".

"W tym momencie nie będą mogli prosić Stolicy Apostolskiej o ugaszenie ognia, który sami podsycają. Biorąc pod uwagę podejmowane przez ministerstwo spraw zagranicznych środki zaradcze oraz +pro bono pacis+ (dla dobra pokoju - PAP) Kościoła w Polsce, sugerowałbym nieśmiało, że stosowne byłoby udzielić na tę notę odpowiedzi ustnej" - ocenił nuncjusz apostolski w liście do sekretarza stanu.

Na początku lipca minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział dziennikarzom w Rzymie, że sprawę noty w sprawie polskiego redemptorysty uważa za zamkniętą.

«« | « | 1 | » | »»
 • Panna
  04.06.2012 12:21
  Ani Sudan, ani Kuba nie wiedzą jeszcze, co to jest mieć takiego obywatela, jakim jest o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor prywatnego Radia i TV.

  Ten list nuncjusza apostolskiego Migliore potwierdza to wszystko o czym od dawna się mówi w tej sprawie. Zwłaszcza to, że o. Rydzyk jest poważnym problemem nie tylko Polski, ale także Kościoła w Polsce i nie tylko.

  Zaś wypowiedź o. Rydzyka z czerwca ubr. w Brukseli, że w Polsce panuje totalitaryzm, którą Kościół uznał za wysoce niestosowną, ja uważam za skandaliczną i szkodliwą, zarówna dla wizerunku Polski, jak i dla Kościoła.

 • kompromitacja
  04.06.2012 12:33
  Na wysłanie noty w takim duchu, w jakim zrobił to Sikorski, nie zdecydowałby się nawet Sudan czy Kuba. Kompromitacja polskiego MSZ!!!
 • Stanisław_Miłosz
  04.06.2012 14:34

  Ad szok

   

  Jeśli oni (politycy) są z czegoś wyrafinowani, to tylko z moralności.

   

   

  Ad kompromitacja

   

  Proszę zauważyć, że Sudan i Kuba to państwa suwerenne, Polska zaś to nawet nie kondominium, ale multidominium (Sąsiadów dwóch - rudski i pruski, erokracja, beznarodowe molochy, też finansowe, masonerie obrządków wszelakich, mafie gangsterskie. Tak z grubsza. */).

  Zatem wysłanie noty do Papieża w takim duchu jak zrobił to Sikorski jest całkiem naturalne. Powiedziałbym, że pięknie się wpisuje w twitterową pragmatykę uprawianej przez Sikorskiego polityki. Trudno więc mówić o kompromitacji MSZ. W dominiach, kondominiach, multidominiach kolaboranci dominantów słowa "kompromitacja" nie znają. A ponieważ język, odzwierciedla pojęcia, to również niemożliwe by przez ich umysły choćby mgliście one przemknęły.

   

  */ http://www.warszawskagazeta.pl/kraj/36-kraj/1209-polsk-rzdzi-konsorcjum-sub-specjalnych-ronych-pastw-

  Trochę to bardziej złożone, niz chce Grzegorz Braun, ale co się dziwić, kazdy ma swojego konika.

   

 • Natan
  04.06.2012 22:38
  Ad szok
  Nie rozumiem zgorszenia. Zauważ istnienie dwóch rzeczywistości: Kościoła i Państwa Watykańskiego. W opisywanej sytuacji nuncjusz nie pełni funkcji kapłańskich ale jest ambasadorem PW. A między innymi na tym polega praca ambasadora aby pisał o kontaktach z MSZ-em.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8