Watykan zatwierdził statuty Franciszkanów Maryi

Statuty międzynarodowego stowarzyszenia Franciszkanów Maryi zostały dziś zatwierdzone w Watykanie – poinformował KAI wiceprezydent tej wspólnoty ks. prałat Jarosław Kaźmierczak.

W Polsce to stowarzyszenie katolików jest obecne w diecezjach pelplińskiej i toruńskiej. Powstało ono w 1988 r. w Hiszpanii a obecnie istnieje w 31 krajach świata.

Papieską decyzję o zatwierdzeniu statutów przekazał Franciszkanom Maryi przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kard. Stanisław Ryłko. W ten sposób zakończył się długi proces zatwierdzania przez władze Kościoła wspólnoty, która narodziła się w 1988 r. w Hiszpanii, a po raz pierwszy, jeszcze na prawie diecezjalnym, została uznana przez arcybiskupa Madrytu kard. Ángel Goicoechea, 14 kwietnia 1993 r.

Franciszkanie Maryi są obecni w 31 krajach świata, w 160 diecezjach. Poza Hiszpania posiadają grupy zwane szkołami wdzięczności m.in. w USA, Meksyku, Gwatemali, Kolumbii, Wenezueli, Ekwadorze, Peru, Chile, Argentynie, Polsce, Niemczech, Szwecji, Włoszech i Sri Lance. W Polsce działają na terenie diecezji pelplińskiej w Chojnicach, Borzyszkowach, Nowej Cerkwi oraz w Toruniu.

Założycielem i prezydentem stowarzyszenia jest ks. Santiago Martin, proboszcz jednej z madryckich parafii.

Misją Franciszkanów Maryi jest życie i szerzenie duchowości wdzięczności oraz pomoc wszystkim w zrozumieniu, że jest ona „sercem Ewangelii”. Swoją misję ujmują również w haśle: "Pomagać temu, który pomaga". Ten ideał realizują poprzez naśladowanie Najświętszej Maryi Panny i świętego Franciszka z Asyżu. Ponadto za swoją misję uważają obronę papieża i Kościoła.

FM są ruchem świeckich, chociaż posiadają również księży, pragnących żyć do głębi duchowością eucharystyczną i maryjną, oraz seminarzystów przygotowujących się w Madrycie do podjęcia takiej służby. Jest także grupa dziewic konsekrowanych poświęcających się całkowicie Bogu i ewangelizacji. Wszyscy tworzą rodzinę duchową, zwaną też misjonarzami wdzięczności.

Są też coraz bardziej obecni w mediach, szczególnie w internecie; posiadają stronę poświęconą duchowości (www.frmaria.org), sprawom apologetycznym (www.catolicos-on-line.org), a także telewizję (www.magnificat.tv), która powoli staje się jedną z najbardziej oglądanych, hiszpańskojęzycznych telewizji internetowych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9