Pogrzeb bp. Materskiego 29 marca

Znane są już szczegóły uroczystości pogrzebowych śp. bp. Edwarda Materskiego. Pierwszy biskup radomski zmarł 24 marca.

Uroczystości żałobne odbędą się w środę 28 marca, a pogrzeb 29 marca o godz. 11.00 przed radomską katedrą. 28 marca o godz. 09.00 trumna z ciałem zmarłego biskupa zostanie przewieziona do Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu przy ul. Młyńskiej. O godz. 10.00 w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego zostanie odprawiona Msza św, a po niej - do godz.15.00 będzie trwało czuwanie modlitewne, możliwość oddania hołdu i czci Zmarłemu Księdzu Biskupowi

O godz. 15.00 trumna zostanie przewieziona do katedry radomskiej i rozpocznie się czuwanie modlitewne. O godz. 17.00 - Msza święta, a potem czuwanie całonocne przy trumnie Zmarłego.

Pogrzeb odbędzie się w czwartek 29 marca o godz. 11.00 przed katedrą. Śp. bp Edward Materski zostanie pochowany na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu.

Bp Henryk Tomasik zwrócił uwagę, że biskup Materski odszedł do wieczności w przededniu rocznicy ustanowienia diecezji radomskiej, której był pierwszym ordynariuszem. - Włożył mnóstwo trudu i całe swoje serce w organizowanie życia religijnego w nowej diecezji. Odszedł do Boga w Wigilię Zwiastowania Pańskiego. Odszedł ze słowami "Oto ja, niech się stanie według Twego słowa". Bogu dziękujemy za gorliwego duszpasterza, za jego wielkie zatroskanie za kapłanów, parafie i struktury parafialne oraz katechetów. Dziękujemy za ten wielki wkład w kształtowanie ducha diecezji radomskiej - powiedział bp Tomasik na antenie Radia Plus Radom.

W komunikacie o śmierci i pogrzebie księdza Biskupa Edwarda Materskiego biskupi: Henryk Tomasik, Adam Odzimek i Stefan Siczek napisali, że pierwszy ordynariusz radomski "w miarę swoich sił, czynnie, ofiarnie i chętnie uczestniczył w życiu diecezji, wspierając kolejnych biskupów radomskich". - Przez ostatni miesiąc zmarły Pasterz przeżywał swoją Drogę Krzyżową w radomskim szpitalu. Pragniemy z całego serca podziękować wszystkim, którzy w różny sposób wspierali Księdza Biskupa w pracy duszpasterskiej oraz w chorobie. Składamy wyrazy szacunku i wdzięczności Radomskiej Służbie Zdrowia. Bardzo dziękujemy za modlitewne towarzyszenie Księdzu Biskupowi w trudnych chwilach cierpienia - czytamy w komunikacie.

Bp Materski byłwWilnianinem i czcicielem Matki Bożej Ostrobramskiej. Jako seminarzysta pomagał budować barykady i niósł pomoc duszpasterską podczas walk Powstania Warszawskiego. Został odznaczony przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Na terenie diecezji sandomierskiej i radomskiej powołał do życia 131 nowych parafii. Organizował wizytę Jana Pawła II w Radomiu. Jest honorowym obywatelem trzech miast, w tym Radomia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9