W Markowej na Podkarpaciu odbyły się dzisiaj uroczystości 68. rocznicy zbrodni na rodzinie Ulmów, której członkowie w czasie II wojny światowej zostali rozstrzelani za ukrywanie Żydów.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą w intencji beatyfikacji Sług Bożych Rodziny Ulmów, której przewodniczył abp Józef Michalik, ordynariusz przemyski i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Następnie w Domu Wspólnoty Markowskiej odbyła się promocja monet okolicznościowych „Polacy ratujący Żydów”, wydanych przez Narodowy Bank Polski. Jest to srebrna dwudziestozłotówka oraz 2 złote ze stopu Nordic Gold. „To jest druga z serii monet poświęconych Polakom ratującym Żydów – mówi Przemysław Kuk z Biura Prasowego NBP.
W 2009 roku NBP wyemitował monetę «Polacy ratujący Żydów» z Ireną Sendlerową, Zofią Kossak i s. Matyldą Getter. W tym roku mamy monetę 20-złotową srebrną oraz 20-złotową. Tym razem „Polacy ratujący Żydów”, to trzy rodziny: Ulmów, Kowalskich i Baranków” - powiedział Przemysław Kuk..
W trakcie uroczystości podpisano akt erekcyjnego budowy Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).