O mającym się rozpocząć procesie beatyfikacyjnym założyciela ruchu kościelnego Komunia i Wyzwolenie (Comunione e Liberazione) ks. Luigiego Giussaniego mówił wczoraj kard. Tarcisio Bertone.
Watykański sekretarz stanu przewodniczył w bazylice św. Piotra wieczornej Mszy z okazji siódmej rocznicy jego śmierci oraz 30-lecia oficjalnego zatwierdzenia przez Papieża Bractwa Comunione e Liberazione.
22 lutego, dokładnie w rocznicę śmierci ks. Giussaniego, arcybiskup Mediolanu poinformował, że wniósł do Stolicy Apostolskiej prośbę o zezwolenie na rozpoczęcie diecezjalnej fazy sprawy jego beatyfikacji. Kard. Angelo Scola był od młodości blisko związany z powstałym w Mediolanie ruchem i z jego założycielem. Dziś Komunia i Wyzwolenie to rzeczywistość obecna w wielu krajach, w tym również w Polsce. Ks. Giussani cieszył się szacunkiem i osobistą przyjaźnią Jana Pawła II, którego znał już i odwiedzał jako arcybiskupa krakowskiego. Kiedy zmarł, pogrzebowi założyciela Comunione e Liberazione przewodniczył jako specjalny papieski wysłannik również od dawna go znający kard. Joseph Ratzinger.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.