Stołeczny Kościół na nowo zarzuca sieć. Pomóc mają w tym dwie misje. Ale żeby się udało, potrzeba nie tylko kapłańskich rąk.
Ks. Bogdan Bartołd zobaczył ją w ubogich rodzinach. W Wielkim Poście w parafii katedralnej będzie organizowana dla nich pomoc żywnościowa. – Do włączenia się w tę akcję będziemy zachęcać także osoby luźno związane z parafią. Dogrywamy także szczegóły odwiedzin chorych w szpitalu na ul. Karowej oraz zbiórki funduszy na opłacenie turnusu dla niepełnosprawnego dziecka w parafii – mówi.
Misja Warszawy
Ożywić życie parafialne i na nowo przyciągnąć wiernych do Kościoła ma także „Misja Warszawy” – inicjatywa dwóch stołecznych diecezji. Działania ewangelizacyjne będą prowadzone w parafiach (np. Kursy Alfa – cykl wykładów o chrześcijaństwie, system ewangelizacji komórkowej czy parafialne misje), środowisku akademickim (panele dyskusyjne na uczelniach, happeningi) i podczas tygodnia misyjnego.
Ostatnia część projektu ma być manifestacją wiary. W tzw. tygodniu misyjnym trwającym od 15 do 22 kwietnia będą organizowane ewangelizacje uliczne, noce świadectw czy też tzw. otwarte konfesjonały. Całość zakończy Marsz Gwiaździsty – radosna manifestacja przynależności do Jezusa.
W tygodniu misyjnym działania prowadzone będą także po stronie praskiej. – Razem z młodzieżą akademicką wystawimy przedstawienie „Idą święci”, zorganizujemy bieg na orientację, który zakończy się spotkaniem z Jezusem, a także publiczną modlitwę przy kapliczce przed Domem Słowa Bożego – wyjaśnia ks. Janusz Kopczyński, duszpasterz akademicki diecezji praskiej.
Wolontariusz na ambonie
Marzena Mikosz, rzecznik „Misji Warszawy”
– Każdy może włączyć się w dzieło ewangelizacji. Podczas „Misji w metropolii” można zgłosić się do czytania fragmentów Ewangelii św. Marka, wyznań św. Augustyna oraz wygłosić osobiste świadectwo nawrócenia. Chętni do pomocy powinni zgłaszać się do proboszcza lub księdza odpowiedzialnego za przygotowanie spotkania. Z kolei, do „Misji Warszawy” można dołączyć np. przesyłając opis swoich umiejętności, możliwości i zakresu zaangażowania na adres misjawarszawy@gmail.com lub pytać księży w swojej parafii i liderów wspólnot. W chwili obecnej najbardziej potrzebne są osoby do budowania strony internetowej oraz profilu na Facebooku. Podczas Marszu Gwiaździstego na wagę złota będą techniczni, porządkowi czy też osoby do rozdawania materiałów promocyjnych.
Misja w parafii katedralnej
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.