Likwidacja Funduszu zaszkodzi misjonarzom

Z Funduszu Kościelnego opłacane jest ubezpieczenie zdrowotne misjonarzy.

"Państwo polskie wspiera misjonarzy, tych, którzy są autentycznymi ambasadorami polskości, opłacaniem symbolicznej składki na ubezpieczenie zdrowotne z tzw. Funduszu Kościelnego” – przypomniał w rozmowie z KAI metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w związku z rządowymi zapowiedziami likwidacji Funduszu Kościelnego.

Abp Skworc przywołał swój „List otwarty”, który w roku 2004, jako przewodniczący Komisji Misyjnej Episkopatu Polski, skierował do posłów, w związku z planowanymi wówczas poprawkami do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Wśród nich znalazła się m. in. wniesiona przez część lewicowych senatorów poprawka, zgodnie z którą składki na ubezpieczenie zdrowotne duchownych, w tym również misjonarzy, opłacane dotąd ze środków Funduszu Kościelnego, mają być płacone przez samych ubezpieczonych.

„Wyjaśniam, że proponowana poprawka dotyczy przede wszystkim 2030 polskich misjonarzy, pracujących w krajach Afryki i Ameryki Południowej” – czytamy w liście.

Cytowany „List otwarty” podkreśla, że polscy misjonarze prowadzą, oprócz działalności ewangelizacyjnej, także misję cywilizacyjną: edukacyjną, medyczną i charytatywno–humanitarną. „To dzięki ich pracy i poświęceniu, a także ogromnej ofiarności katolickiego społeczeństwa, obok stacji misyjnych istnieją szkoły i szpitale, ochronki i przychodnie lekarskie, apteki, domy opieki, leprozoria. To dzięki misjonarzom w dzielnicach nędzy wielkich miast Ameryki Południowej i Afryki dzieci ulicy znajdują w schroniskach oparcie, pomoc i atmosferę rodzinnego domu”.

Dalej dokument podkreśla, że ogrom dobra, jaki dokonuje się dzięki pracy polskich misjonarzy symbolizuje zgłoszony do nagrody Nobla Marian Żelazek, pracujący przez ponad 50 lat wśród trędowatych w Indiach. „To dzięki jego pracy i ofiarnemu działaniu wszystkich misjonarzy i misjonarek, słowo Polska jest znane w afrykańskim buszu i w wysokich Andach, a biel i czerwień polskiej flagi to kolory nadziei dla tysięcy najuboższych tego świata” – czytamy.

W tym kontekście znalazło się w liście stwierdzenie: „Państwo polskie wspiera misjonarzy, tych, którzy są autentycznymi ambasadorami polskości, opłacaniem symbolicznej składki na ubezpieczenie zdrowotne z tzw. Funduszu Kościelnego”.

W liście znalazły się również słowa ówczesnego Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego, adresowane do misjonarzy: „Wasza praca i Wasze poświęcenie jest chwałą Kościoła, ale jest także chwałą naszej wspólnej Ojczyzny. Wielokrotnie, podczas moich podróży zagranicznych słyszałem bardzo ciepłe słowa pod adresem polskich misjonarzy pracujących w najodleglejszych krajach. A często też do wielu miejsc ziemskiego globu wraz z Waszą misją dociera, nierzadko po raz pierwszy, wiedza o tym, że jest na tym świecie także i Polska. I dzięki Wam, dzięki Waszej pracy wiadomo, że to dobry kraj, skoro przybywają z niego dobrzy ludzie. Drodzy księża, bracia, siostry, drodzy polscy misjonarze i misjonarki – jesteście jak ambasadorowie. Za ten wspaniale spełniany obywatelski obowiązek, za tę najlepszą promocję naszego kraju – Polska jest Wam prawdziwie wdzięczna”.

Dokument przypomina też, że opłacane z Funduszu Kościelnego składki na ubezpieczenie misjonarzy, to najbardziej elementarne świadczenie, dzięki któremu mogą oni podejmować leczenie w kraju.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Jerzyk
  18.02.2012 13:45
  Nie każdego stać na poświęcenie swojego życia innym.
  - Tylko Bóg daje takie powołanie.
  Nasi rządzący wolą zapewnić wysokie premie dla swoich, obsadzonych na stanowiskach nie wymagających wiedzy i poświęcenia.
  - Módlmy się za misjonarzy.
  - Módlmy się za rządzących.
  - Módlmy się za tych co wybierają.
 • komentarz
  18.02.2012 13:56
  A co to obchodzi państwo, że misjonarze i inne interesy Kościoła nie będą opłacane. Jeśli z Caritasu, czyli ze zbiórek społecznych budowano luksusowe obiekty wypoczynkowe dla wyższego duchowieństwa, niech tenże Caritas opłaca inne potrzeby.
 • a propos
  18.02.2012 16:39
  A co to obchodzi państwo, że misjonarze i inne interesy Kościoła nie będą opłacane. Jeśli z Caritasu, czyli ze zbiórek społecznych budowano luksusowe obiekty wypoczynkowe dla wyższego duchowieństwa, niech tenże Caritas opłaca inne potrzeby kościelne.
  Z informacji wiadomo, że fundacja rocznie wydaje 500 mln zł, więc niech zrezygnuje z innych wydatków na sam Kościół.
 • xP
  18.02.2012 17:03
  Każda parafia płaci tyle pieniędzy na Kurie Biskupie. Mozna z tych pieniędzy opłacać misjonarzy.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6