Bp Libera był inwigilowany

„Jak każdy obywatel mam prawo do poszanowania prywatności” – stwierdził bp Piotr Libera w komunikacie wydanym 3 lutego przez Kurię Diecezjalną w Płocku, w związku z inwigilacją, jakiej został poddany przez Prokuraturę Okręgową w Gliwicach.

Zeznawał w niej jako świadek, w postępowaniu dotyczącym Komisji Majątkowej w kwietniu 2011 r.

W wydanym komunikacie stwierdza się, że na polecenie Prokuratury Okręgowej w Gliwicach biskup płocki Piotr Libera „poddany był inwigilacji” w okresie od 30 grudnia 2004 r. do 30 grudnia 2009 r. Zakres zbieranych informacji dotyczył wykazów rozmów telefonicznych, danych osób, z którymi hierarcha rozmawiał, wychodzących i przychodzących wiadomości SMS i MMS.

Poza tym prokuratura była zainteresowana, gdzie biskup Libera przebywał w okresie od 30 grudnia 2007 r. do 30 grudnia 2009 r. Ponadto o niektóre dane występowano dwukrotnie „mimo, że w aktach sprawy były już stosowne informacje”. W dokumencie przypomniano także, że w interesującym prokuraturę okresie bp Piotr Libera pełnił funkcję Sekretarza Konferencji Episkopatu Polski, zaś od maja 2007 r. – ordynariusza diecezji płockiej.

W dokumencie stwierdza się również, że wszystkie te działania, zlecane przez prokuratora Radosława Woźniaka z Prokuratury Okręgowej, były uzasadniane „chęcią zebrania materiałów dowodowych do prowadzonych postępowań”. Jednak w opinii bp Libery, była to „niczym nieuzasadniona ingerencja w sferę prywatności i wolności osobistej”.

W związku z tym bp Piotr Libera złożył do Sądu Okręgowego w Gliwicach zażalenie na postępowanie prokuratury: „Jak każdy obywatel mam prawo do poszanowania mojej prywatności. Jestem też zdumiony rozległością podjętych działań. Postępowanie gliwickiej prokuratury oznacza, że każdy, pod pretekstem prowadzenia dowolnego śledztwa, może być poddany daleko idącej inwigilacji ze strony organów Państwa. Takie działania muszą budzić uzasadniony niepokój i sprzeciw”, stwierdza w komunikacie bp Libera.

W komunikacie przypomniano także, że biskup płocki zeznawał jako świadek w postępowaniu dotyczącym Komisji Majątkowej w kwietniu 2011 r. i odpowiedział na wszystkie zadane mu pytania. Jego postawa i gotowość do wyjaśnienia wszystkich interesujących prokuraturę kwestii „z pewnością nie uzasadniały podjętych przeciwko niemu kroków”.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| LIBERA

 • PCC
  03.02.2012 16:28
  Najpierw niech biskup Libera zda sprawę Kościołowi z prowadzenia przez siebie spraw komisji majątkowej: działalności na konto Kościoła ubeka Marka P., mianowania przez bp.Liberę z ramienia Kościoła do komisji majątkowej pracownicy biznesmena-aferzysty oraz jak to się działo, że grunty kościelne były odsprzedawane wkrótce po przejęciu przez ludzi z poza Kościoła za wielokrotnie wyższą wartość. Ja prosiłbym biskupa płockiego, by do czasu zakończenia postępowań, w których póki co jest świadkiem nie bronił naszych wartości, bo to niedźwiedzia przysługa i wrogom Kościoła łatwo wtedy będzie dezawuować wszystko, co mówimy, skoro jeden z waznych obrońców życia nie potrafi się wytłumaczyć z niejasności
 • biedny biskup
  03.02.2012 16:30
  Biskup Libera krytykuje wymiar sprawiedliwości o inwigilację. Zapomina jednak, dlaczego jego bilingi i poodejrzanych są kojarzone w sprawie przekrętów w Komisji Majątkowej. Są kojarzone, bo w ich telefonach był telefon hierarchy.
  Biskupa czekają przesłuchania w prokuratorurze, jest to normalna procedura, bp Libera jest obywatelem państwa polskiego, nie istnieje poza prawem.
  Jego siostrzenica zawarła umowę na kupno ziemi, w tym pomogli jej podejrzani.
  Bp Libera wstępnie zapewnia, że nic o transakcji siostrzenicy nie wiedział, ani też nie namawiał. Ba, nawet nie rozumie co on ma z tym wszystkim wspólnego.
  Ciekawa sprawa, siostrzenica spotkała "przypadkowo" w kościele kobietę pracująca u miliardera (podejrzanego), której zwierzyła się ze swoich kłopotów i pomogła sfinansować kupno ziemi.
  Dalej, Marka P., głównego oskarżonego znalazł i polecił biskupowi ks. Nowok, z którym się znali wcześniej, na studiach. Ale to cała historia. We trójkę spotykali się też. To tylko fragment działaności Marka P., i ogromnego zaufania w kręgach kościelnych. Czym sobie tak zasłużył, prócz skutecznego odzyskiwania "majątku" kościelnego? Nie sądzę aby wymienione osoby wyłącznie były zainteresowane tymi sprawami. Być może dowiemy się, kto jeszcze uczestniczył ze strony Kościoła w "odzyskach". Na razie jest badany wątek miliardera.
  Kiedy sprawa zaczęła być głośna prawdopodobnie zaczęto zacierać ślady, ale i tak prokuratura żmudnie wyciąga różne fakty w jednym wątku.
  I bp Libera jest jednym ze świadków w tej sprawie, i musi się poddać prawu polskiemu.
 • JacekS
  03.02.2012 16:56
  Rozumiem zakłopotanie i rozżalenie ks. Biskupa. Ale ważniejszą kwestią chyba jest, dlaczego Prokuratura była i jest zainteresowana osobą Biskupa ? Co takiego łączy go z biznesmenami ze Śląska, którzy mają zarzuty prokuratorskie, skoro tak często z nimi rozmawiał ? Dlaczego bratanica Biskupa nie majac pieniędzy, zakupiła zmiemię koło Pyrzowic, a nastepnie ją odsprzedała z wielokrotnym zyskiem właśnie owym bisnesmenom ? Tych pytań pojawia się sporo. Może za niedługo dowiemy się wszystkiego. Kto, co i dlaczego ?
 • lech.jerzy53@onet.pl
  04.02.2012 11:03
  Polskie organa ścigania i wymiary sprawiedliwości to relikt przeszłości,wywodzący się z PRL-u ustroju totalitarnego który w majestacie komunistycznego prawa wymordował ponad 80 tys Polaków a pół miliona przebywało w więzieniach.W większości to ludzie skorumpowani baz zasad moralnych.Nie podlegają żadnej kontroli.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8