Ks. Niewęgłowski: Szymborska była bardzo skromna

Ks. Wiesław Niewęgłowski, duszpasterz środowisk twórczych o zmarłej w środę poetce, laureatce literackiej nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej

"Wisława Szymborska była bardzo skromną osobą - nieproporcjonalnie skromną do tych wszystkich wydarzeń, które na nią spadały. Po części jakby chowała się przed światem, gdyż chciała mieć swoją prywatność, była w pewnym kręgu swoich bliskich i nie chciała tego przekraczać.

Obok takiej zadumy, która jest widoczna we wszystkich jej tekstach, należy odnotować, że była osobą bardzo pogodną, dowcipną, miała poczucie humoru, choć nie wynika to z jej tekstów.

Sądzę, że w poezji Szymborskiej, którą po jej śmierci będzie się przywoływać w sposób szczególny, uderza taka prostota, która wynika z pytań pierwszych, jakie stawiają sobie ludzie. O rzeczach ważnych mówiła w sposób nieskomplikowany.

Szymborska nie miała - jak to nieraz bywa - jakiejś pozy, niczego nie udawała. Szła przez życie, ofiarowując to, co w jej duszy grało. Dlatego też była taka odmienna od intelektualistów, którzy często chcą być dowartościowani, że są ważni. Natomiast ona była osobą, która nie chciała zajmować pierwszego miejsca.

Pisarz kiedy umiera, to dopiero zaczyna żyć. Sądzę, że po śmierci Szymborskiej będzie to nowy rozdział, w którym jej utwory, które zostały przetłumaczone w ponad 40 krajach nadal będą obecne.

Przypomina mi się takie wydarzenie w Stanach Zjednoczonych, a konkretnie w Nowym Jorku, gdzie jej wiersze były eksponowane w wagonach metra. Ludzie zapisywali sobie te teksty i potem mówili je z pamięci. Sądzę, że obecnie nastąpi taki czas, że wielu ludzi wróci do tekstów Szymborskiej, potraktuje jako swoje; będą się z nimi utożsamiać".

«« | « | 1 | » | »»
 • Roman
  02.02.2012 17:31
  Z tego co słyszałem,
  ponoć ładnie pisała o Stalinku, czy to prawda?
 • Roman
  03.02.2012 03:53
  Szymborska była członkiem partii komunistycznej od końca lat czterdziestych do 1966 r
  wiersz W. Szymborskiej, napisany po śmierci Stalina
  "Pod sztandarem rewolucji wzmocnić warty
  wzmocnić warty u wszystkich bram".
  W tym samym wierszu, chwaląc Stalina, Szymborska pisała:
  "Oto Partia - ludzkości wzrok
  Oto Partia siła ludów i sumienie?
  Nic nie pójdzie z jego życia w zapomnienie".
  Poetka nie zapomniała oczywiście o stojącym na czele rewolucji Leninie, poświęcając mu specjalny wiersz. Jej zdaniem, Lenin to
  "nowego człowieczeństwa Adam".
  Według Szymborskiej, polska młodzież, gdy już będzie w odpowiednio podniosłym i zarazem radosnym nastroju, powinna śpiewać:
  "Komsomolskie jasne słońce opromienia cały świat
  pozdrowienia śle dziś Polsce
  cała młodzież kraju Rad".
 • Jot
  03.02.2012 13:09
  no w N Jorku to wiadomo kto rządzi a ta mniejszość to ma specyficzne zaprawdę upodobania
 • reichen
  04.02.2012 11:17
  REZOLUCJA 53 NA KSIĘZY KURII KRAKOWSKIEJ .
  1992 KRAKÓW DAJE JEJ HONOROWE OBYWATELSTWO MIASTA -BOŻE MIEJ POLSKĘ W OPIECE!!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8