Jak uczyć dzieci o roli Kościoła w historii Polski?

Sesja edukacyjno–historyczna dla uczniów szkół podstawowych „Tu zawsze byliśmy wolni” odbyła się dziś na Jasnej Górze. Głównym celem spotkania było poznanie historii Częstochowy, w tym i Jasnej Góry, jako duchowej stolicy Polski, kształtowanie postaw religijnych, patriotycznych i obywatelskich oraz ukazanie roli Kościoła w trudnych zmaganiach z komunizmem.

Podczas sesji zostały ogłoszone wyniki w Międzyszkolnym Konkursie Interdyscyplinarnym pod hasłem: „Tu zawsze byliśmy wolni” zorganizowanym w oparciu o ścieżkę edukacyjno-dydaktyczną „Zło dobrem zwyciężaj”.

Inspiratorkami konkursu były nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Częstochowie: Beata Piech i s. Sergia Gaik. - Zorganizowałyśmy konkurs chcąc uwrażliwić dzieci na miłość do Ojczyzny. Jest to dziś temat, który młodzi niezbyt chętnie podejmują, ale jest on bardzo ważny – powiedziała s. Sergia. Dodała, że celowo ten konkurs związany był z Jasną Górą, bo „choć uczniowie mieszkają w Częstochowie, to jednak mało znają to miejsce i jeszcze mniej kojarzą je z krzewieniem patriotyzmu”.

Do konkursu nadesłano 26 prac plastycznych i 7 literackich. Rysunki i wiersze powstały na podstawie przeżyć i spostrzeżeń, które młodzi zdobyli podczas przejścia w listopadzie ścieżką edukacyjno-dydaktyczną „Zło dobrem zwyciężaj”. Organizatorzy konkursu byli zaskoczeni liczbą prac i ich dojrzałością wobec tak trudnego tematu.

Jak podkreślił Sławomir Maślikowski, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej, tego typu inicjatywy skierowane dla najmłodszego pokolenia służą budowaniu „kultury pamięci”. – Konkurs bardzo ciekawy, wspaniałe prace wydaje się, że jest bardzo interesująca metoda krzewienia wiedzy historycznej. Wychowanie przez historię jest bardzo ważnym elementem i ono tradycję w polskiej szkole. Dobrze, że u początku edukacji, w szkole podstawowej takie pomysły powstają – powiedział przedstawiciel IPN.

Obecny na spotkaniu o. dr Jan Golonka, kurator zbiorów sztuki wotywnej na Jasnej Górze zachęcał młodych, by zawsze kroczyli drogami prawdy i pozostali wierni Bogu i Ojczyźnie, by patrzyli na jasnogórskie Sanktuarium jako ostoję nie tylko wiary, ale i polskości.

Nagrody i wyróżnienia wręczył m.in. o. Łukasz Buzun, podprzeor Jasnej Góry.

Podczas sesji uczniowie szkół podstawowych poznawali sylwetki wielkich Polaków: bł. Jana Pawła II, kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski i bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Z montażem słowno-muzycznym zaprezentowali się młodzi z Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych z Częstochowy.

Spotkanie było też okazją do pogłębienia wiedzy o historii Polski, zwłaszcza tej dotyczącej zakończenia II wojny światowej. Dokładnie dziś mija rocznica, kiedy to gen. Leopold Okulicki, pseudonim „Niedźwiadek”, właśnie w Częstochowie 19 stycznia 1945 r. wydał rozkaz o rozwiązaniu Armii Krajowej. Młodzi wysłuchali prelekcji Sławomira Maślikowskiego i obejrzeli film historyczny „Ostatnia wojenna stolica”.

Organizatorami spotkania byli: Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Częstochowie, Region Częstochowski NSZZ „Solidarność” i IPN Biuro w Częstochowie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11