Lektura na Rok Wiary

Dlaczego Rok Wiary, który zacznie się dopiero w październiku, został ogłoszony z takim wyprzedzeniem?

To nie przypadek. Wolą Papieża jest, aby w pełni zrozumiano, co ma być celem tego roku, zanim zostaną ustalone programy i inicjatywy – powiedział abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji. To właśnie w tej dykasterii powstanie sekretariat ds. koordynacji obchodów Roku Wiary.

Watykański hierarcha zaznacza, że papieska inicjatywa ma dwa cele: z jednej strony pomóc w osobistym spotkaniu z Jezusem Chrystusem, a z drugiej lepiej poznać treść wiary chrześcijańskiej: tego, w co wierzymy. Po Soborze promowano dychotomię między wiarą oficjalną i wiarą osobistą, przeżywaną na co dzień. Taki podział nie ma sensu. Treść wiary to przecież prawda o moim życiu – podkreśla abp Fisichella, zaznaczając, że Sobór będzie jednym z głównych tematów ogłoszonej przez Papieża inicjatywy.

Konkretnym celem Roku Wiary mogłoby dogłębne zapoznanie się z Credo, tak aby każdy katolik mógł je wypowiadać z pełnym zrozumieniem jako swoją codzienną modlitwę – proponuje szef watykańskiej dykasterii ds. nowej ewangelizacji. W jego przekonaniu papieska inicjatywa jest też dobrą okazją do ponownego okrycia chrześcijańskich pisarzy, którzy potrafili pisać o wierze. Tytułem przykładu wspomina o Chestertonie i Peguyim.

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9