W Berlinie trwają ostatnie przygotowania do Europejskiego Spotkania Młodych, organizowanego przez ekumeniczną wspólnotę z Taizé.
Tuż przed oficjalnym rozpoczęciem do stolicy Niemiec przyjechało blisko 1500 wolontariuszy. Nawiązując do tegorocznego motto spotkania przełożony wspólnoty brat Alois powiedział, że „żadne społeczeństwo nie ostoi się bez zaufania. Ważne, by wiedzieć, gdzie jest źródło tego naszego zaufania.”
W wywiadzie dla agencji informacyjnej KNA brat Alois powiedział, że „spotkanie ma pomóc również berlińczykom, którzy są daleko od Kościoła. Ma im dodać nadziei na przyszłość, że aktualne problemy gospodarcze i społeczne nie mogą ich przytłoczyć.”
Do tych właśnie berlińczyków dotarli już pierwsi goście z zagranicy. W wielu parafiach już w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia w liturgiach wzięły udział grupy młodych ludzi z różnych krajów europejskich. W halach Targów Berlińskich trwają ostatnie przygotowania, zawieszane są typowe dla wspólnoty Taizé pomarańczowe i czerwone dekoracje, ustawiane ikony i organizowane punkty zbiorowego żywienia.
Od jutra do niedzieli 1 stycznia ok. 30 tys. młodych ludzi z różnych kontynentów spotykać się tam będzie na wspólnej modlitwie i rozważaniach proponowanych przez braci z Taizé. Oprócz tego na terenie Targów Berlińskich przewidziane są spotkania tematyczne, takie jak rozmowy o wierze i twórczości, zaangażowaniu społecznym i politycznym chrześcijan oraz tworzeniu zjednoczonej Europy. Wcześniej, przed południem, młodzież spędzać będzie czas na modlitwie porannej i na spotkaniach w małych grupach w goszczących ją parafiach.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.