Księża, podzielcie się z biednymi!

Kilku portugalskich biskupów, w tym przewodniczący Konferencji Episkopatu arcybiskup Jorge Ortiga, zaapelowali w okresie świątecznym do księży o dzielenie się swoimi zarobkami z najbardziej potrzebującymi.

"Wszyscy musimy dzielić los najbiedniejszych. Bądźmy wrażliwsi na potrzeby naszych sąsiadów, parafian, a nawet osób nieznanych, które cierpią niedostatek" - oświadczył abp Ortiga.

O udzielenie wsparcia przez duchownych dla potrzebujących zaapelowali też biskup polowy Januario Ferreira oraz biskup diecezji Fatima-Leiria Antonio Marto. Ten ostatni ujawnił, że na wsparcie dla ubogich przeznaczona zostanie "znaczna część środków, jakie pozostawią pielgrzymi w grudniu bieżącego roku w sanktuarium w Fatimie".

"Pieniądze te zostaną rozdzielone wśród najbiedniejszych za pośrednictwem portugalskiej Caritas" - poinformował biskup Marto.

O podzielenie się z najbiedniejszymi częścią swojego grudniowego uposażenia zaapelował do księży również biskup Ilidio Leandro z diecezji w Viseu, w północnej Portugalii. Poprosił kapłanów pracujących na terenie diecezji, aby ustalili, gdzie mieszkają osoby najbardziej dotknięte kryzysem i pospieszyli im z pomocą.

"Z utworzonego przez nas w ubiegłym roku Diecezjalnego Funduszu Społecznego wydano w ostatnich miesiącach znaczne środki na pomoc ubogim. Proszę księży o podzielenie się częścią swoich wynagrodzeń zasilając nasz fundusz" - napisał w liście do kapłanów biskup diecezji w Viseu.

Biskup Leandro odnotował, że na terenie jego diecezji drastycznie wzrosła w tym roku liczba bezrobotnych oraz osób żyjących na skraju ubóstwa. "Poza zasilaniem funduszu solidarności z zarobków księży, przedstawiciele naszej diecezji będą również zgłaszać się do osób indywidualnych oraz różnego rodzaju instytucji z prośbą o wspieranie najuboższych" - dodał hierarcha.

W ubiegłym roku w okresie świątecznym księża z trzech portugalskich diecezji: w Bradze, Algarve i Guardzie przekazali ofiarom kryzysu swoje miesięczne wynagrodzenia, których łączna suma przekroczyła 200 tys. euro.

Miesięczne pensje wypłacane są portugalskim księżom z budżetów diecezjalnych, a częściowo także przez państwo za prowadzenie katechizacji w szkołach i posługi w szpitalach, więzieniach oraz wojsku. Ich średnia miesięczna wysokość to 750 euro.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6