"Preambuła doktrynalna" do kosza

W najbliższych dniach do Watykanu powinna dotrzeć odpowiedź Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X na zaproponowaną im 14 września „preambułę doktrynalną”

Jak twierdzi na podstawie najnowszych sygnałów watykanista dziennika „La Stampa” Andrea Tornielli – nie należy oczekiwać odpowiedzi pozytywnej na tę propozycję Stolicy Apostolskiej. Najnowszym sygnałem ze strony lefebrystów było kazanie przełożonego generalnego Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, bpa Bernarda Fellaya, wygłoszone w Ecône w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP 8 grudnia. Stwierdził w nim, że warunkiem Stolicy Apostolskiej, by Bractwo uzyskało status prawny w Kościele jest akceptacja II Soboru Watykańskiego. Bp Fellay wyraził swoje zastrzeżenia wobec takiej możliwości.

Jak twierdzi na łamach portalu vaticaninsider Andrea Tornielli można oczekiwać, że w tej sytuacji lefebryści zgłoszą w najbliższych dniach kontrpropozycję, w której znalazłyby się stwierdzenia, że nie wymaga się od nich zgody na zawarte w dokumentach soborowych takie kwestie jak kolegialność, ekumenizm i wolność religijna. Jego zdaniem można się spodziewać, że Stolica Apostolska nie uzna kanonicznie biskupów i kapłanów, którzy nie zgodzą się na minimum wymagane od każdego, kto przyjmuje jakikolwiek urząd kościelny.

8 grudnia bp Fellay nie ukrywał, iż uważa, że od czasów II Soboru Watykańskiego do Kościoła przeniknął duch świata, co postrzega, jak gdyby diabeł postawił stopę w sanktuarium. Stwierdził, że osiągnięto punkt, w którym ukazuje się cała głębia problemu. „Trzeba uznać, że Rzym dokonał wobec nas pewnego gestu. Jeśli jednak Rzym każde nam bezwarunkowo zaakceptować Vaticanum II – nie możemy tego uczynić” – stwierdził bp Fellay. Zaznaczył, że problemem dla Kościoła nie jest odmienna opinia Bractwa św. Piusa X, lecz przeniknięcie do niego ducha niekatolickiego. Oficjalne stanowisko lefebrystów poznamy w najbliższych dniach – zaznacza Andrea Tornielli.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6