Konsekracja wdów

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, podczas Mszy św. w katedrze ełckiej, bp Jerzy Mazur konsekrował trzy wdowy. Była to pierwsza tego typu uroczystość w diecezji ełckiej.

Konsekrowane zostały: Helena Dolewa z parafii pw. św. Andrzeja w Prawdziskach, Maria Masalska z parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Raczkach oraz Teresa Pietkiewicz z parafii pw. św. Leona w Gołdapi. Odbyły one kilkuletnie przygotowanie do podjęcia życia konsekrowanego.

Bp Mazur przypomniał, że tradycja konsekracji wdów znana była już w czasach apostolskich. Wyraził nadzieję, że ta forma życia konsekrowanego spotka się ze zrozumieniem otoczenia. Biskup ełcki wyjaśnił wiernym na czym polega powołanie konsekrowanych wdów, które prowadzą normalne życie „w świecie”. W miarę możności uczestniczą one codziennie we Mszy św., adorują Najświętszy Sakrament, oddają się lekturze Pisma Świętego, sprawują Liturgię Godzin, „mają specjalne nabożeństwo do Maryi, która jest dla nich wzorem i oparciem, często przystępują do sakramentu pojednania i w sposób wolny obierają kierownictwo duchowe”.

Na zakończenie uroczystości bp Mazur gratulował konsekrowanym wdowom i dziękował im za odwagę w podjęciu powołania.

Wdowy poświęcone Bogu ślubują życie w czystości, oddają się pokucie, dziełom miłosierdzia, apostolstwu i gorliwej modlitwie. Wspólnotą, w której realizują swoją misję, jest Kościół diecezjalny. W Polsce do maja br. było 187 wdów konsekrowanych. W diecezji ełckiej są to pierwsze wdowy konsekrowane.

Msza św. była poprzedzona Akatystem ku czci Bogurodzicy, przygotowanym przez alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku. Jest to hymn liturgiczny, dlatego też śpiew wykonuje się w postawie stojącej. Akatyst wpisał się już na stałe w ełcką tradycję uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i z każdym rokiem cieszy się liczniejszym udziałem wiernych z diecezji.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9