Alleluja i do przodu! - apelował o. Tadeusz Rydzyk na zakończenie Mszy św., odprawionej w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu. 3 grudnia do Torunia przybyli słuchacze Radia Maryja z całej Polski, a także z zagranicy, w tym Stanów Zjednoczonych, na obchody 20-lecie istnienia rozgłośni ojców redemptorystów.
„O wartości Radia Maryja, wiemy najlepiej my, jego słuchacze. To do nas, wspólnoty Kościoła i narodu, skierowana jest jego posługa. To my mamy największe prawo do jej oceny, do wyrażenia własnych opinii, do wdzięczności za klarowność przekazu, za odwagę, za konsekwentną drogę w służbie Kościoła i Prawdy” – tłumaczył hierarcha.
Dalej dziękował Radiu Maryja za to, że pomaga swoim słuchaczom – „czasem w podróży, podczas jazdy samochodem – odnajdywać to, co jest w modlitwie najważniejsze: przymierze między Bogiem a człowiekiem w Chrystusie”. Podziękował także za to, że Radio wiernie towarzyszyło posłudze bł. Jana Pawła II: nauczaniu, pielgrzymkom apostolskim, szczególnie tym do Ojczyzny, oraz "jego ostatnim godzinom poprzedzającym przejście do Domu Ojca".
Abp Głodź podkreślił też, że Episkopat Polski ceni „ewangelizacyjny dorobek” Radia Maryja, „jest świadom jego wysokiej pozycji wśród mediów katolickich, życzy dalszego pomnażania duchowego dobra, skutecznej posługi pełnionej wobec Kościoła, Narodu, Ojczyzny”.
Następnie abp Głódź zapewniał, że Zespół Biskupów ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja, którego sam jest przewodniczącym, ma pomagać w „rozwiązywaniu problemów, których życie nie szczędzi, jest wyrazem naszych dobrych uczuć, skierowanych ku Radiu Maryja”. Stanowi też „świadectwo odpowiedzialności, jaką ponoszą pasterze Kościoła polskiego (...) o kształt życia chrześcijańskiego w ojczyźnie, o rozwój i ochronę instytucji, takich jak Radio Maryja, w służbie Kościoła i ojczystej wspólnoty”. - To troska spełniana w przyjaźni, zaufaniu, uznaniu – dodał.
Hierarcha wspomniał też o samych słuchaczach Radia Maryja, których nazywa się „moherowymi beretami” lub „ludźmi drugiej kategorii” a którzy „często daleko od rogatek wielkich metropolii żyją w przyjaźni z Bogiem, we wspólnocie Kościoła” i są „wierni polskiemu duchowi, wartościom ojczystym, historycznej pamięci”. - To często ich głos słychać na radiowych falach – przypomniał abp Głódź.
Zdaniem abp. Głódzia, potrzeba dziś pewności, że „to, co polskie, co nasze, co święte nie zostanie zniszczone, przekreślone, odsunięte na margines polskiego życia”. - Obronimy krzyż Chrystusowy, który z polskiej przestrzeni publicznej chcą usunąć janczarzy neobolszewii, która zaczyna podnosić głowę w naszym kraju. Jątrzyć, atakować, burzyć ład polskiego życia. Obronimy wartości polskiego ducha, polskiej kultury, polskiej tradycji - powiedział.
Na zakończenie, przypominając o trwającym Adwencie, zaapelował, by pogłębiać w tym okresie życie wspólnot parafialnych, „stawiać wspólnoty ponad samotnością, akcentować i przypominać, że to Bóg powinien znajdować się w centrum życia”.
Na zakończenie Mszy św. Dyrektor Radia o. Tadeusz Rydzyk powiedział, że „mamy za co dziękować, ale mamy jeszcze dużo pracy. Ta praca – wyjaśnił – to troska o uczelnię - Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej, której trzeba mecenasów, aby to, co katolickie było najlepsze, najpiękniejsze – i bezpłatne; „wejście na multiplekser”, gdyż są podmioty, które otrzymały już kilka, więc trzeba wpływać na decydentów, gdyż radiomaryjni i moherowi też mają swoją prawa i nie mogą być wykluczeni oraz wybudowanie kościoła – wotum dziękczynne za Jana Pawła II. W świątynię zostanie wmurowana cegła z domu rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach – poinformował o. Rydzyk.
Uroczystości 20-lecia Radia Maryja odbędą się 8 grudnia także w Bydgoszczy. Uroczystej Mszy św. w kościele św. Jadwigi Królowej o godz. 18.00 będzie przewodniczył biskup Jan Tyrawa, ordynariusz diecezji bydgoskiej.
Synodalność to podstawowy wymiar Kościoła, dany do kultywowania i rozwijania stylu życia.