O pokój, szacunek i godność

Papieskie intencje na grudzień. Ogólna - aby wszystkie ludy ziemi, poznając się wzajemnie i szanując, wzrastały w zgodzie i pokoju i misyjna - aby dzieci i młodzież były zwiastunami Ewangelii i aby w swej godności były zawsze szanowane i chronione przed wszelką przemocą i wyzyskiem.

Z kolei Ojciec Święty poleca nam intencję misyjną. W grudniu mamy się modlić, „aby dzieci i młodzież były zwiastunami Ewangelii i aby w swej godności były zawsze szanowane i chronione przed wszelką przemocą i wyzyskiem.

Benedykt XVI nieraz mówi o dzieciach czy nawet wprost do dzieci, spotykając się z nimi m. in. podczas swych podróży apostolskich. Przed dwoma laty swą wizytę w Czechach rozpoczął 26 września odwiedzinami w praskim sanktuarium Bożego Dzieciątka, gdzie spotkał się z czeskimi dziećmi z rodzin wielodzietnych i ich rodzicami. Powiedział wtedy, że czczona tam figurka Dzieciątka Jezus pozwala nam uświadomić sobie „bliskość Boga i Jego miłości. Rozumiemy, jak cenni jesteśmy w Jego oczach, bo właśnie dzięki Niemu sami staliśmy się dziećmi Bożymi. Każda ludzka istota jest dzieckiem Bożym, a zatem naszym bratem, i jako taką trzeba ją przyjąć i uszanować. Oby to zrozumiało i nasze społeczeństwo! Każda osoba ludzka byłaby wówczas oceniana nie według tego, co ma, ale czym jest, gdyż na każdym ludzkim obliczu, bez względu na rasę czy kulturę, jaśnieje obraz Boga. Dotyczy to przede wszystkim dzieci. W praskim Dzieciątku Jezus podziwiamy dziecięce piękno i miłość, którą Jezus Chrystus okazywał zawsze najmniejszym, jak czytamy w Ewangelii. Tymczasem iluż dzieci nikt nie kocha, nie przyjmuje, nie szanuje! Ileż dzieci pada ofiarą przemocy i różnych form wykorzystywania bez żadnych skrupułów! Oby dzieciom zapewniono należny szacunek i uwagę: dzieci to przyszłość i nadzieja ludzkości” – podkreślił Papież.

Zwracając się do obecnych w praskim sanktuarium dzieci, Ojciec Święty powiedział: „Jesteście bliskie sercu Dzieciątka Jezus. Odwzajemniajcie Jego miłość i za jego przykładem bądźcie posłuszne, grzeczne i okazujcie miłosierdzie. Uczcie się być, tak jak On, pociechą dla swych rodziców. Bądźcie naprawdę przyjaciółmi Jezusa i zawsze zwracajcie się do Niego z ufnością. Módlcie się za siebie samych, za swych rodziców, krewnych, nauczycieli i kolegów. Pomódlcie się też za mnie” – dodał Benedykt XVI.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6