PiS chce kary śmierci

PiS chce przywrócenia kary śmierci za szczególnie drastyczne zabójstwa - oświadczył w piątek prezes partii Jarosław Kaczyński. Jak zapowiedział, stosowny projekt zmiany w Kodeksie karnym w najbliższym czasie trafi do Sejmu.

Projekt będzie zakładał - jak mówił Kaczyński - oprócz przywrócenia kary śmierci, "w ogóle zaostrzenie kar za zabójstwa", a także zakaz przedterminowego zwalniania z więzienia w takich przypadkach. PiS chce też - dodał - zmiany definicji pobicia ze skutkiem śmiertelnym tak, by katowanie człowieka, które prowadzi do śmierci, było traktowane jako zabójstwo.

Kaczyński zaznaczył, że obecnie przeciętny pobyt w więzieniu za zabójstwo w Polsce to 7 lat, za pobicie ze skutkiem śmiertelnym - 3,5 roku. "To jest sytuacja, którą trzeba zmienić" - oświadczył.

"Dość tego, państwo jest po to, aby chronić uczciwych obywateli, po to, by zdecydowanie, jeśli trzeba, bardzo twardymi metodami, zwalczać przestępczość" - mówił Kaczyński.

Podkreślił, że nie ma w prawie Unii Europejskiej przepisu, który zabrania krajowi członkowskiemu stosowania kary śmierci.

"Nie ma przepisu Unii Europejskiej, który zabrania stosowania kary śmierci. A to, że tamtejsze elity są przeciw - dlaczego my się mamy tym kierować? Jesteśmy suwerennym państwem, mamy prawo decydować sami" - oświadczył w piątek prezes PiS na konferencji prasowej.

Kaczyński, który zapowiedział projekt zmian w Kodeksie karnym przewidujący przywrócenie kary śmierci za szczególnie drastyczne zabójstwa oraz zaostrzenie kar za zabójstwa, ocenił, że postulowane przez PiS zmiany w prawie są "całkowicie zgodne z poglądami polskiego społeczeństwa".

Opowiedział się ponadto za wyraźnym zaostrzeniem przepisów odnoszących się do gwałtu. "Nie może tu być mowy o krótkim pobycie w więzieniu ani tym bardziej o zawieszeniu kary" - oświadczył prezes PiS.

Przeczytaj też: Czy wolno karać śmiercią?

Czy jesteś za przywróceniem kary śmierci? - nasza sonda

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • MP246
  29.11.2011 12:07
  fvofo, czy ty jesteś anarchistą?
  Chcesz wykorzystywać zasadę "nie sądźcie..." w życiu społecznym???!!! Czyli zlikwidujmy wszystkie sądy!
  "Dlaczego mamy zniżać swoje postępowanie do postępowania mordercy?"
  Aha, czyli jak ktoś kogoś siłą przetrzymuje, to my go za karę nie mamy zamknąć do więzienia, bo "zniżymy swoje postępowanie"??!!
  A jak złodziej ukradnie i wyda skradzione pieniądze, to nie mamy żądać, żeby oddał ze swoich, bo też "zniżymy swoje postępowanie"??!!
  Ukradł, to też go "okradniemy", więził, to go też uwięzimy, zabił (świadomie i dobrowolnie), to go też zabijemy!
 • MP246
  30.11.2011 21:45

  Odcinanie języków kłamcom i rąk złopdziejom nie jest zgodne z zasadą proporcjonalności kary do winy. Tak samo karanie złodziei śmiercią. Złodziej ma oddać co ukradł, a jak nie ma odpracować.

  Tak, jestem katolikiem. I Pismo Święte jest akurat "po naszej stronie" (zwolenników kary śmierci). Fragment z NT już podawałem, a co do "nie zabijaj" przeczytaj Wj 12-14 (dokładnie jest to zasada proporcjonalności kary do winy) czy Wj 22, 17, 18 (gdzie widać, że Bog nakazywał karę śmierci w wielu innych przypadkach).

  Człowiek ma prawo do poprawy, ale jaka jest szansa, że poprawią sie mordercy? Człowiek jest wolny i dlatego jest odpowiedzialny za swoje czyny. Kara śmierci ma go odstraszać od popełnienia morderstwa, sprawić, że to przemyśli.

  Zapraszam wszystkich na mojego bloga:

  www.mp-korwinowiec.blog.onet.pl

 • MP246
  01.12.2011 20:54
  Pro life 100%, czy ja gdziekolwiek odwoływałem się do Korwina poza nazwą mojego bloga???
  Argumenty za karą śmierci są uniwersalne, poza tym akurat tych tutaj raczej nie wymyślił Korwin. Część jest moja, część S.Michalkiewicza. Ale większość moja. A Twoje "trzeba myśleć niezależnie" chyba tu nie pasuje, skoro powtarzasz za biskupami, a nawet nie podajesz żadnych argumentów.
  Pokojowy, czy wiesz może przypadkiem, że lewica od początku była antyklerykalna i antykościelna, zresztą vice versa? Kościół nie popierał rewolucji, czy komunizmu. Dopiero po Soborze Watykańskim II zaczął akceptować część socjalistycznych postulatów. Teraz akceptuje większość, jeżeli chodzi o gospodarkę. I dlatego mówię, że lewicowieje. Kiedyś Kościół nie był prawicowy, bo nie było lewicy i prawicy, tylko panowała normalność. Ale Kościół socjalizmowi i "postępowi" sprzeciwiał się od początku. Teraz się mu powoli poddaje. Niestety.
 • JAWA25
  24.03.2016 18:43
  "Nie ma przepisu Unii Europejskiej, który zabrania stosowania kary śmierci" Polska jest stroną protokołów dodatkowych do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (1950) i Międzynarodowego Paktu Praw Człowieka (1966). które to protokoły zabraniają tej kary.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7