Papież przekazał adhortację "Africae munus"

Benedykt XVI podczas Mszy św. na Stadionie Przyjaźni w Kotonu przekazał biskupom Afryki adhortację apostolską „Africae munus”.

„Chciałbym, aby ta adhortacja prowadziła was w głoszeniu Dobrej Nowiny Jezusa w Afryce. Nie jest ona tylko jakimś orędziem lub słowem. Jest przede wszystkim otwarciem się i przylgnięciem do Osoby: Jezusa Chrystusa, Słowa Wcielonego. Tylko On ma słowa życia wiecznego” – powiedział papież. Ojciec Święty wręczył dokument 35 przewodniczącym episkopatów krajowych i 7 przewodniczącym episkopatów regionalnych Afryki. Ojciec Święty po francusku podziękował wszystkim uczestnikom II Zgromadzenia Specjalnego dla Afryki Synodu Biskupów, które odbyło się w październiku 2009 r. A którego tematem było: „Kościół w Afryce w służbie pojednania, sprawiedliwości i pokoju: «Wy jesteście solą dla ziemi. (...) Wy jesteście światłem świata»” (Mt 5, 13-14).


Papieski dokument otrzymały wszystkie afrykańskie Kościoły lokalne za pośrednictwem przewodniczących episkopatów, zarówno krajowych jak i regionalnych, oraz przewodniczących Synodów katolickich Kościołów wschodnich. „Po otrzymaniu tego dokumentu rozpoczynają się na poziomie lokalnym fazy przyswojenia i zastosowania treści teologicznych, eklezjologicznych, duchowych i duszpasterskich zawartych w tej adhortacji” – powiedział Benedykt XVI.

Mówiąc po angielsku papież przypomniał, że „jedną z pierwszych misji Kościoła pozostaje głoszenie Jezusa Chrystusa i Jego Ewangelii ad gentes, to znaczy ewangelizacja osób oddalonych od Kościoła w ten czy innym sposób”. „Chciałbym, aby ta adhortacja prowadziła was w głoszeniu Dobrej Nowiny Jezusa w Afryce. Nie jest ona tylko jakimś orędziem lub słowem. Jest przede wszystkim otwarciem się i przylgnięciem do Osoby: Jezusa Chrystusa, Słowa Wcielonego. Tylko On ma słowa życia wiecznego” – powiedział Benedykt XVI.

Przemawiając w języku portugalskim Ojciec Święty wezwał: „Drogi Kościele w Afryce, stawaj się coraz bardziej solą ziemi, tej ziemi, którą Jezus Chrystus pobłogosławił swoją obecnością, kiedy znalazł tutaj schronienie! Bądź solą ziemi afrykańskiej, pobłogosławionej krwią tak wielu męczenników, mężczyzn, kobiet i dzieci, świadków wiary chrześcijańskiej aż do najwyższego daru swego życia! Stań się światłem świata, światłem Afryki, która często, pośród doświadczeń, poszukuje drogi pokoju i sprawiedliwości dla wszystkich jej mieszkańców. Twoim światłem jest Jezus Chrystus, `Światłość świata`. Niech Bóg cię błogosławi, droga Afryko!”

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6