Dojrzałe leczą

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego na ważną role "doroslych" komórek macierzystych zwrócił uwagę przewodniczący Papieskiej Rady Kultury, kard. Gianfranco Ravasi.

Konferencja o komórkach macierzystych, która odbyła się w zeszłym tygodniu (9-11 listopada) w Watykanie, ukazała poważne rezultaty badań medycznych prowadzonych z pełnym poszanowaniem zasad etyki. Zorganizowała ką razem z kierowaną przez kardynała Ravasiego dykasterią  fundacja  Stem for Life, związana z amerykańską firmą biomedyczną Neostem. Instytucja ta – zaznaczył  przewodniczący Papieskiej Rady Kultury – ma protokół medyczny, który możemy zaakceptować. Chodzi o ograniczenie się do dojrzałych komórek macierzystych, z wykluczeniem tych, które pochodzą z ludzkich embrionów, gdyż ich zastosowanie wiąże się z niszczeniem poczętego życia.

„Pierwszy bilans jest w ścisłym sensie naukowy – stwierdził w rozmowie z Radiem Watykańskim kard. Ravasi. – Można było zobaczyć w bardzo rozległej panoramie, jak liczne są możliwości badań naukowych w dziedzinie dojrzałych komórek macierzystych. Zrywa się tu z tym swoistym mitem, jakoby jedynym sposobem odpowiedzenia na tyle kwestii związanych z ludzkim cierpieniem było użycie komórek macierzystych pochodzących z embrionów. Pomyślmy np. o chorobach nowotworowych, takich jak białaczka albo o Parkinsonie, Alzheimerze, stwardnieniu rozsianym, jak też jeszcze o cukrzycy, oparzeniach czy o samej artrozie. We wszystkich tych dziedzinach zastosowanie dojrzałych komórek macierzystych daje rezultaty, które przedstawiono na konferencji. Byli na niej także pacjenci, którzy dali osobiste świadectwo o pomyślnych wynikach przebytego leczenia. Są one bardzo znaczące. Dojrzałe komórki macierzyste obecne są w naszym organizmie w szerokim zakresie: w szpiku kostnym, krwi, mózgu. Dzięki nim możemy, nie wytwarzając przy tym problemów etycznych, odpowiadać w wielu dziedzinach na apel cierpiącej ludzkości”.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6