Mszą św. z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i jego małżonki sprawowaną w katedrze polowej Wojska Polskiego rozpoczęły się w Warszawie centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości.
Eucharystii przewodniczy biskup polowy WP Józef Guzdek. W homilii ordynariusz wojskowy wezwał do jedności i pracy na rzecz Ojczyzny. W południe na Placu Piłsudskiego odbędą się centralne obchody święta. Msza święta rozpoczęła się od odegrania Mazurka Dąbrowskiego.
- Patriotyzm w czasie pokoju najpełniej wyraża się przez pracę podejmowaną na rzecz dobra wspólnego, któremu na imię Polska. Ten, kto solidnie wypełnia obowiązki wynikające z powołania i zawodu, kto jest uczciwy, kto zabiega o dobre imię kraju – zasługuje na miano patrioty – mówił w homilii bp Guzdek. Ordynariusz polowy przywołał postać ks. Hieronima Kajsiewicza, uczestnika powstania 1831 roku, który pracując jako duszpasterz emigracji polistopadowej nawoływał do pracy u podstaw i podkreślał konieczność kształcenia elit w nadziei na budowanie państwa po odzyskanej wolności. - Najpierw wolność wewnętrzna, wolność od narodowych waśni, grzechu lenistwa i pychy, a potem dopiero wolne państwo – podkreślał.
Ordynariusz wojskowy zaapelował o jedność i wspólne budowanie lepszej przyszłości Ojczyzny. - W dzisiejsze radosne Święto Niepodległości z ogromną wdzięcznością wspominamy wszystkich, dla których Ojczyzna była Matką i którzy poświęcali dla niej swoje siły, talent i życie. Współczesne pokolenie weszło w ich trud. Nie zmarnujmy go! Więcej – starajmy się pomnożyć dobro wspólne, przez nasz czyn podejmowany w czasie pokoju. To wymaga dużego samozaparcia, bo nieraz łatwiej jest o jeden bohaterski zryw, aniżeli o solidną pracę przez 365 dni w roku - podkreślał.
Biskup Guzdek przywołał również postać Ignacego Paderewskiego, jednego z twórców wolności 1918 roku, który wskazywał na etos pracy, jako jeden z najważniejszych w budowaniu Ojczyzny. Podkreślił, że ten wielki kompozytor i polityk otwarcie przyznawał się do wyznawanej wiary, mówiąc: „należę do wierzących i z przekonania, z serca, z poczucia obowiązku Polaka przy świętej wierze ojców naszych stoję”. - Te słowa świadczą o tym, że jego patriotyzm miał swoje źródło w Ewangelii, był zakorzeniony w Bogu. Kościół był dla niego duchowym oparciem. Podobnie i dziś, autentyczna i dojrzała wiara staje się dla wielu dodatkowym motywem w służbie dla Ojczyzny – podkreślił bp Guzdek.
Na koniec bp Guzdek jeszcze raz zaapelował o jedność Narodu. - Niech dobry Bóg błogosławi, abyśmy jak najlepiej potrafili zagospodarować przestrzeń wolności przez harmonijną, pełną zgody i poświęcenia pracę na rzecz Ojczyzny. Ojczyzna jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli, ale zarazem też wielkim zobowiązaniem - powiedział.
Eucharystię koncelebrowali z bp Guzdkiem kapelani ordynariatu polowego.
We Mszy św. w intencji Ojczyzny w katedrze polowej uczestniczył m.in. prezydent Bronisław Komorowski z małżonką, minister ON Tomasz Siemoniak, szef BBN Stanisław Koziej, generałowie Wojska Polskiego, funkcjonariusze Straży Granicznej, Policji, Straży Ochrony Kolei, Służby Celnej, przedstawiciele Sejmu i Senatu, ministrowie, władze Warszawy oraz harcerze. Obecne były poczty sztandarowe. Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego uświetnił liturgię śpiewem.
W południe na Placu Piłsudskiego w Warszawie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczysta zmiana wart. Pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego złożone zostaną kwiaty. W Muzeum Wojska rozpocznie się piknik wojskowy. Przewidziany jest także przemarsz grup rekonstrukcyjnych Traktem Królewskim.
Mają być podmiotem, a nie tylko odbiorcą duszpasterstwa rodzin - powiedział papież.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.