Mobbing – wołający o pomstę do nieba

Sytuacja pracowników nie może być Kościołowi obca – podkreśla w rozmowie z Anetą Zadrugą w dzisiejszym dodatku do Gazety Wyborczej rzecznik Archidiecezji Krakowskiej ks. dr Robert Nęcek.

Ks. Nęcek, który jest organizatorem zaplanowanego na 15-16 listopada sympozjum „Mobbing w białych rękawiczkach” przypomina słowa Jana XXIII, iż „w dzisiejszych czasach materia z zakładów wychodzi coraz bardziej uszlachetniona, a człowiek coraz bardzo upodlony”.

Sytuacja pracowników nie może być obca Kościołowi troszczącemu się o prawa człowieka, do których należą prawa pracownicze. „Kościół w dzisiejszych czasach, jeśli chce wygrać wiernych mus być blisko nich i ich codziennych problemów.  A jednym z takich problemów  jest mobbing, znęcanie się nad pracownikami” – mówi ks. Nęcek.

Rzecznik Archidiecezji Krakowskiej  zauważa, że w nauczaniu Kościoła jest „taki grzech, który nazywa się grzechem wołającym o pomstę do nieba” a  „znęcanie się na pracownikiem, bo tym jest właśnie mobbing, jest takim grzechem (…) A na to nie można pozwalać”.

Ks. Nęcek zwraca uwagę że z mobbingiem mamy do czynienia „gdy będąc pracownikiem  słyszymy komentarze pod adresem rodziny, dwuznaczne aluzje, czy szef wydaje niejasne polecenia (…) gdy fałszowana jest dokumentacja pracownika dotycząca zakresu obowiązków, gdy giną dokumenty, gdy pracownik jest nadmiernie kontrolowany i krytykowany”.

W Polsce mobbing dotyka w większości kobiety, niejednokrotnie towarzyszy mu molestowanie seksualne bądź psychiczne.

Narastaniu zjawiska sprzyjają zła organizacja pracy, złe zarządzanie, niski poziom moralny w firmie. „Tam, gdzie lekceważy się morale, lekceważone jest też prawo, a tam gdzie prawo jest lekceważone, dochodzi do nadużyć” - zauważa ks. Nęcek

Zapytany o sytuacje mobbingu w Kościele ks. Nęcek odpowiada, iż nie wyobraża sobie takiej sytuacji „we wspólnocie, która głosi prawo miłości i prawo prawdy”, jak również i tego,  iż „Kościół który głosi prawa człowieka miałby je deptać”. Rzecznik Archidiecezji Krakowskiej zaznacza zarazem, że jeśli w pojedynczych przypadkach dochodziłoby do takich sytuacji  „to jest to godne potępienia”.

Sympozjum „Mobbing w białych rękawiczkach” organizowane przez ks. dr. Roberta Necka wraz z Polskim Towarzystwem Teologicznym, odbędzie się w dniach 15-16 listopada 2011 roku na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Patronat nad konferencją objął kard. Stanisław Dziwisz.

Wśród prelegentów są m.in. minister Elżbieta Radziszewska, prof. Bohdan Wasilewski, prof. Zbigniew Nęcki, ks. prof. Jan Orzeszyna oraz ks. dr Robert Nęcek.

Podczas wykładów zjawisko mobbingu zostanie omówione w różnych aspektach: począwszy od przyczyn (patologii w pracy) do skutków: psychologicznych i społecznych: Wykłady psychologów, socjologów, lekarzy, specjalistów z zakresu prawa pracy odbywać się będą w auli Seminarium Duchownego w Krakowie przy ulicy Podzamcze 8.

Wstęp na konferencje jest bezpłatny, nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Szczegóły na: http://upjp2.edu.pl/news/95uo4xylxy

Sympozjum patronuje m.in. Gość Niedzielny.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9