Dialog międzyreligijny i nowa ewangelizacja były głównymi tematami kolejnego posiedzenia rady sekretariatu generalnego Synodu Biskupów dla Ameryki. Na spotkaniu, które odbyło się w Rzymie 27 i 28 października, omówiono też sytuację Kościoła i społeczeństwa w różnych krajach kontynentu. Informuje o tym opublikowany w Watykanie komunikat.
Podczas spotkania stwierdzono, że w pewnych krajach Ameryki państwo ingeruje w dziedzinę dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego. Z jednej strony głosi swą świeckość, a z drugiej traktuje Kościół katolicki jako jedno z wielu wyznań religijnych. Pomija przy tym jego niewątpliwą rolę historyczną w pierwszej ewangelizacji kontynentu i w kształtowaniu tożsamości poszczególnych narodów. Zgodnie z tą strategią władz dialog ekumeniczny i międzyreligijny zastępuje się ogólnikowo pojętymi „relacjami międzyreligijnymi”. W ten sposób nie tylko wszystkie religie uważa się za jednakowe, ale widzi się w nich narzędzie w służbie polityki. Jednak tamtejszy Kościół zdecydowany jest prowadzić działania ekumeniczne i międzyreligijne zgodnie z linią duszpasterską wskazaną przez Sobór i późniejsze Magisterium. Zgodnie z nią nie odrzuca się niczego, co dobre i święte w innych religiach, głosząc jednak specyficzną oryginalność chrześcijaństwa.
W komunikacie zwrócono ponadto uwagę na silny prozelityzm sekt, zwłaszcza w wielkich miastach, co stanowi dla Kościoła wyzwanie w procesie nowej ewangelizacji. W krajach Ameryki szerzy się też ubóstwo, przemoc i brak poszanowania dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci, co wiąże się z negatywnymi wpływami sekularyzacji. Powszechna jest migracja, co również jest wyzwaniem dla nowej ewangelizacji. Ponadto rada sekretariatu generalnego Synodu Biskupów dla Ameryki zauważa odnotowywany w pewnych krajach wzrost liczby powołań męskich. Natomiast żeńskie powołania zakonne wzrastają tam wolniej, a w pewnych środowiskach nawet maleją.
Obecne posiedzenie rady sekretariatu generalnego Synodu Biskupów dla Ameryki było już 16. z kolei. Następne planowane jest za rok: 20 i 21 listopada 2012 r. Przypomnijmy, że zgromadzenie specjalne Synodu Biskupów dla Ameryki odbyło się w Watykanie w dniach od 16 listopada do12 grudnia 1997 r. Ponad rok później, 22 stycznia 1999 r., Jan Paweł II wydał będącą jego owocem posynodalną adhortację apostolską Ecclesia in America.
Rok Święty to wyjątkowa okazja, by odbyć pielgrzymkę do Włoch.
Młodzi są najszybciej laicyzującą się grupą społeczną w Polsce.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.