"Nie ma przyszłości bez spotkania starych i młodych; nie ma wzrostu bez korzeni i nie ma rozkwitu bez nowych pędów. Nigdy proroctwo bez pamięci, nigdy pamięć bez proroctwa; i zawsze będzie konieczne spotkanie" - w jakiś sposób papież Franciszek pozostawia to słowo także Kolegium Kardynalskiemu, złożonemu z ludzi młodych i starszych – mówił kardynał Leonarda Sandri w homilii podczas piątej Mszy św. za duszę Papieża Franciszka w ramach Novendiali.
Dziennikarze, a nawet watykaniści specjalizujący się w tematyce Stolicy Apostolskiej jeszcze za życia papieża Franciszka rozpoczęli medialne konklawe, typując kandydatów na jego następcę. Ci, którzy nakładają na wybór papieża pewien schemat polityczny, zwykle błądzą w swoich prognozach. Kiedy szukają kandydata według klucza: konserwatysta, liberał, progresista, ich przewidywania niemal zawsze kończą się niepowodzeniem. Kardynałowie kierują się zupełnie innymi kryteriami. W tym przypadku – kryteriami aktualnych potrzeb Kościoła roku 2025.
Podczas siódmej kongregacji generalnej przed wyborem nowego papieża kolegium kardynalskie omówiło sytuację ekonimiczną i finansową Stolicy Apostolskiej. Wypowiadali się w tej kwestii kardynałowie Reinhard Marx, Kevin Farrell, Fernando Vergez i Konrad Krajewski.
W niedzielę 1 czerwca uczestnicy tegorocznego Giro d’Italia będą w Watykanie. Ostatni etap wyścigu kolarskiego zostanie poprzedzony przejazdem kolarzy przez najmniejsze państwo świata. Decyzję w tej sprawie podjął jeszcze Papież Franciszek.
António Guterres, sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych przemawiając o postaci Papieża Franciszka przed Zgromadzeniem Ogólnym OZN wskazał: „Niech będzie dla nas przykładem jedności, współczucia i wzajemnego zrozumienia”.
Kardynałowie zgromadzeni na kongregacjach generalnych przed konklawe w Watykanie zwrócili się z prośbą do wszystkich wiernych na świecie o wsparcie modlitewne w czasie, kiedy podejmują ważne dla Kościoła wybory.
Obradujący na siódmej kongregacji generalnej kardynałowie wydali oświadczenie odnoszące się do niektórych kwestii proceduralnych dotyczących konklawe. Chodzi o wyższą niż przewidziano liczbę kardynałów elektorów, a także o uprawnienia kard. Angelo Becciu.
Uczestnicy konklawe są całkowicie odcięci od świata - okna są zamknięte, a sygnały radiowe ekranowane; nie wolno mieć telefonów, komputerów ani żadnych innych urządzeń elektronicznych - wspominał Franciszek w swojej autobiografii. Papież jest jedyną osobą, która może zdradzić tajemnice konklawe.
Papież kreuje, czyli mianuje kardynałów na konsystorzu, a media kreują papabili - faworytów konklawe. Przed rozpoczynającymi się 7 maja wyborami nowego papieża na łamach prasy i w telewizji prezentowane są sylwetki najpoważniejszych kandydatów. W niektórych mediach ich prezentacja odbywa się pod hasłem "papabile dnia".