Byłon jednym z współautorów i realizatorów koncepcji integracji europejskiej,
Papież Franciszek, z oczywistych powodów, jeszcze na jego list nie odpowiedział.
W krypcie katowickiej katedry modlono się o jego rychłą beatyfikację.
Bartłomiej jest patriarchą dawnego rzymskiego miasta cesarskiego nad Bosforem i honorowym zwierzchnikiem światowego prawosławia.
Prognoza wciąż pozostaje ostrożna.
„Chciałem przez tę drogę krzyżową objąć jak najszerszą grupę ludzi, którzy w jakiś sposób czują się dotknięci i skrzywdzeni” – mówi w rozmowie z KAI o. Mateusz Filipowski OCD, autor tegorocznej Drogi Krzyżowej na Dzień Modlitwy i Solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym. „Skończyło się masowe duszpasterstwo. Czas na budowanie duszpasterstwa relacyjnego. Już nie będzie miejsca na chwalenie się liczbami. W grę wchodzi tylko znajomość konkretnego imienia, konkretnej historii” – przekonuje karmelita.
Troska o liturgię jest przede wszystkim troską o modlitwę, czyli o spotkanie z Panem – przypomniał Ojciec Święty w podpisanym w Klinice Gemelli przesłaniu do uczestników kursu dla osób odpowiedzialnych za liturgię na szczeblu diecezjalnym. Został on zorganizowany przez Papieski Instytut Liturgiczny św. Anzelma w Rzymie.
Możliwość wspólnego świętowania Wielkanocy przez wszystkich chrześcijan jest jednym z tematów dyskutowanych na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, gdzie trwa konferencja i wystawa poświęcona Soborowi Nicejskiemu. Okazją jest 1700. rocznica tego soboru, który chrześcijanie nazywają „pierwszym soborem ekumenicznym”.
Kopię Całunu Turyńskiego będzie można oglądać w rzymskiej bazylice San Giovanni Battista dei Fiorentini, nieopodal Watykanu. 10 marca ekspozycja zostanie udostępniona pielgrzymom w ramach wystawy zatytułowanej „Kim jest Człowiek z Całunu?”.
Z okazji Jubileuszu Duchowości Maryjnej do Watykanu zostanie przywieziona 12 października oryginalna figura Matki Bożej z Fatimy. To już czwarty raz, kiedy słynny wizerunek Matki Boskiej pojawi się na Placu św. Piotra.
Jego stan lekarze określają już nie jako krytyczny, a złożony.
Papież Franciszek spędził kolejną spokojną noc w szpitalu, a obecnie odpoczywa - poinformował Watykan w piątek rano, w piętnastym dniu pobytu papieża Franciszka w rzymskiej Poliklinice Gemelli, gdzie przechodzi leczenie obustronnego zapalenia płuc.
214 osób zostało zwolnionych od połowy stycznia z kubańskich więzień wskutek interwencji Stolicy Apostolskiej. Wśród nich jest jednak niewielu opozycjonistów - twierdzą organizacje praw człowieka.
W sprawie lekcji religii w szkole będziemy odwoływać się do instytucji międzynarodowych - powiedział PAP wiceprzewodniczący KEP abp Józef Kupny. Dodał, że podjęcie kolejnych kroków strona kościelna uzależnia m.in. od odpowiedzi premiera Donalda Tuska na list prezydium KEP.
Dziś naprzemiennie stosowano tlenoterapię wysokoprzepływową oraz maskę Ventimask.
W tym roku, w okresie od lutego do kwietnia 2025 r., zbiegają się ważne okresy postu w głównych religiach świata: chrześcijaństwie, islamie i judaizmie: 40-dniowy okres postu dla chrześcijan (od 5 marca do 19 kwietnia dla chrześcijaństwa zachodniego; od 3 marca do 19 kwietnia dla Kościołów prawosławnych), Ramadan (od 1 do 30 marca), Pascha (od 12 do 20 kwietnia) i dzień pokuty Ta’anit Estera (13 marca).
Kapucyni tradycyjnie jak co roku prowadzą tłustoczwartkową akcję „Wyślij pączka do Afryki”. Celem tegorocznej inicjatywy jest pomoc w dożywianiu dzieci w Republice Środkowoafrykańskiej. Dotychczas Kapucyni zbudowali m.in. dwie szkoły, studnię, opłacają naukę i wyżywienie dla blisko tysiąca dzieci.
Grupa pielgrzymów z archidiecezji przemyskiej, która w Roku Jubileuszowym pielgrzymuje do Wiecznego Miasta, przekazała do dwóch kościołów, gdzie posługują polscy Michalici, relikwie Męczenników z Markowej: Domine, Quo Vadis w Rzymie oraz Sanktuarium w Castel Sant'Elia w prowincji Viterbo.
Papież spędził dobrze kolejną noc w Klinice Gemelli. Jak głosi komunikat Biura Prasowego Watykanu, Ojciec Święty spał dobrze, a po przebudzeniu w czwartek rano zjadł śniadanie i odpoczywał. Jak się dowiadujemy, po śniadaniu Ojciec Święty kontynuował terapię. Papież jest informowany o wielu inicjatywach modlitewnych, które są dla niego organizowane.
Kościół we Francji ma poważny "problem" ze wzmożonym napływem dorosłych, którzy proszą o chrzest. Już w ubiegłym roku ochrzczono rekordową liczbę 7 tys. dorosłych (wzrost o 30 proc.) i 5 tys. nastolatków (wzrost o 50 proc.). Choć nie ma danych z całego kraju, szacuje się, że w tym roku chrztów dorosłych będzie jeszcze więcej. W Lyonie na przykład ochrzczono w ubiegłym roku 227 dorosłych, a w tym roku będzie ich prawie 400.
„Wobec tajemnicy cierpienia nie możemy otrzymać wszystkich odpowiedzi” – pisze Ojciec Święty do Włoszki, która napisała do niego list po tragicznej śmierci 21-letniego syna. Franciszek cytuje św. Jana Pawła II: „nie ma zła, z którego Bóg nie mógłby wyprowadzić większego dobra” i zapewnia o swojej bliskości.
Dziesięcioletni Szymon Konarski ze Smard Górnych, gra na kościelnych organach do mszy. Jest jednym z najmłodszych organistów w kraju, a w przyszłości zamierza uzyskać tytuł organomistrza i budować te instrumenty.
Wzrasta zjawisko agresji wobec księży - poinformował dr hab. Marcin Jewdokimow, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.
Jako stabilny określiły w czwartek źródła watykańskie stan papieża Franciszka, przebywającego od 14 lutego w rzymskiej Poliklinice Gemelli. Jak przekazano dziennikarzom w Watykanie, papież kontynuuje terapię i przechodzi następne badania.
Zjawisko jest w dużej mierze związane z imigracją.