Dzięki takim miejscom ludzie, którzy nie mogą nawiedzić Ziemi Świętej, korzystają z łaski duchowego uczestnictwa w Męce Jezusa Chrystusa.
Może być patronem nadwrażliwców lub przeżywających ciemności depresji. „Nisko siadać, mało jadać, dużo robić, mało gadać” – mawiał. Ukojenia szukał u stóp postrzępionych Tatr. Posłuchajcie opowieści, której nie pamiętają najstarsi górale…
Dwie ostoje ludu. Król i Kościół. Ich konflikt zakończył się śmiercią biskupa Stanisława, ale na jego męczeństwie budowała się jak na skale tożsamość młodego państwa. Od 550 lat Skałką opiekują się paulini – najlepsi strażnicy narodowych sanktuariów.
Ten gigant wśród pól i lasów imponuje i zachwyca. Warto osobiście się przekonać.
Są dwa miejsca z taką kaplicą na świecie. Jeśli chcesz wiedzieć, jak pół tysiąca lat temu wyglądała ta w Jerozolimie, musisz przyjechać do Miechowa.
To najstarszy w Polsce klasztor cystersów. Pewnego dnia przyszedł tu boso jeden z najważniejszych ludzi w kraju. Chciał tylko Boga. Razem z Nim otrzymał wszystko.
Gdyby z samego prezbiterium tej świątyni zrobić kościół, byłaby to całkiem duża budowla.
Na jakiej glebie wyrosły winorośle w Jamnej? Przede wszystkim była to gleba wielkich pragnień.
Zgoda w sercu, z samym sobą, ale również z rodziną, którą krzywdzi się nałogiem…
800 lat temu do podkrakowskiej wsi Mogiła – dziś wchodzącej w skład Nowej Huty – przybyli pierwsi mnisi cysterscy. Dziejów zakonu w tym miejscu nie przerwały wojny, najazdy, katastrofy ani komunistyczne ambicje zbudowania miasta bez Boga.