Zależy nam na tym, żeby w umiejętny sposób wspierać księży, towarzyszyć i pomagać im także w trudnych sytuacjach - powiedział dziennikarzom po zakończeniu obrad Episkopatu bp Damian Bryl. Podczas zebrania, które odbyło się w Warszawie omawiano główne założenia powstającego dokumentu dotyczącego formacji stałej księży w Polsce.
Ks. Mattia Ferrari, kapelan włoskiej organizacji Mediterranea Saving Humans, opowiada o ostatnich zaginięciach mężczyzn i kobiet, ofiar arbitralnych aresztowań w Libii. „Tortury wykraczające poza wyobraźnię w celu represjonowania ludzi, ponieważ niosą krzyk braterstwa” – opisuje obecną sytuację.
Odcięci od prądu i bez wody pitnej. Tak wygląda sytuacja Palestyńczyków w Strefie Gazy, gdzie kończy się porozumienie o zawieszeniu broni podpisane przez Hamas i Izrael. Trwają negocjacje dotyczące jego przedłużenia. Przy aktywnym udziale Stanów Zjednoczonych strony szukają długofalowego rozwiązania konfliktu.
Od Krakowa do Rzymu, od Brazylii do Filipin i Tanzanii, od Stanów Zjednoczonych do Australii – cały świat połączy się w wołaniu o Boże miłosierdzie i dar pokoju, które rozlegnie się 26 kwietnia w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego. Wyjątkowy koncert pod nazwą Symfonia Miłosierdzia, połączony z modlitewną medytacją w wykonaniu artystów z całego świata odbędzie się w Krakowie oraz w sanktuariach Bożego Miłosierdzia na sześciu kontynentach.
Kwestie formacji duchowieństwa, sytuacja mediów związanych z Konferencją Episkopatu, organizacja lekcji religii w szkole, a także ochrona dzieci i młodzieży to niektóre z tematów obrad 400. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.
Watykański Sekretarz Stanu odprawił w Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego Mszę św. w intencji powrotu Ojca Świętego do zdrowia. Celebracja była odpowiedzią na prośbę dyplomatów, akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej, którzy wyszli z tą inicjatywą i licznie uczestniczyli we wspólnej modlitwie. Dziś mija miesiąc od początku hospitalizacji Papieża w Klinice Gemelli.
Podczas 400. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski biskupi zdecydowali podjąć dalsze prace nad powołaniem Komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystywania seksualnego osób małoletnich w Kościele katolickim w Polsce.
W piątek mija miesiąc pobytu papieża Franciszka w Poliklinice Gemelli. W ostatnich dniach napływają doniesienia o stopniowej, lekkiej poprawie jego zdrowia. Ale jego stan pozostaje złożony i dlatego konieczne jest dalsze leczenie szpitalne. Nie wiadomo, kiedy Franciszek będzie mógł opuścić szpital.
Gdyby nie najazd czeskiego księcia Brzetysława na Polskę w 1039 roku, król Bolesław Chrobry mógłby być czczony jako święty - powiedział PAP mediewista prof. Tomasz Jasiński. Historyk dodał, że o Polsce czasów pierwszego króla wiemy całkiem sporo - głównie dzięki źródłom zagranicznym.
30 lat temu zmarł Franciszek Gajowniczek, za którego w niemieckim obozie Auschwitz życie oddał polski franciszkanin ojciec Maksymilian Kolbe. Odszedł 13 marca 1995 roku. Przeżył 94 lata. Spoczął na cmentarzu klasztornym w Niepokalanowie.
13 marca br. mija 12. rocznica pontyfikatu papieża Franciszka. Franciszek w czasie 12 lat pontyfikatu ogłosił m.in. 4 encykliki, 7 adhortacji apostolskich i 2 bulle. Napisał też dwie autobiograficzne książki.
W kolejnym dniu duchowych ćwiczeń Ojca Świętego i Kurii Rzymskiej kaznodzieja watykański o. Roberto Pasolini poruszył w czwartek kwestię życia w pełni już tu na ziemi, oraz idei odpoczynku w perspektywie życia wiecznego. Podczas wieczornej nauki uczestnicy rekolekcji przekazali pozdrowienia Ojcu Świętemu, który śledzi duchowe ćwiczenia z Kliniki Gemelli za pośrednictwem łączy wideo.
Syryjscy chrześcijanie są zaniepokojeni niedawną masakrą ludności cywilnej w zachodniej części kraju. Była ona wymierzona przede wszystkim w alawitów, przedstawicieli mniejszościowego nurtu islamu, do którego należy były prezydent Baszar al-Assad, ale zabito też kilkunastu wyznawców Chrystusa. „Wywołało to nową panikę u naszych wiernych, znów myślą o opuszczeniu kraju” – powiedział Radiu Watykańskiemu brat George Sabé, marysta z Aleppo.
Z całego świata napłynęły w czwartek życzenia dla Papieża Franciszka z okazji 12 rocznicy jego wyboru na Stolicę Piotrową. Wiele z nich to wyrazy modlitwy i bliskości, w tym od polskich biskupów, episkoparów wielu krajów, przedstawicieli państw.
Noc minęła spokojnie - informuje Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej w czwartek rano, w dniu 12. rocznicy wyboru Papieża Franciszka na Stolicę Piotrową.
Gra planszowa związana tematycznie z Rokiem Świętym, ogłoszonym przez papieża Franciszka trafiła na rynek we Włoszech. Gracze w roli pielgrzymów przesuwają pionki na planszy odpowiadając na pytania dotyczące Biblii, a także różnych tradycji.
Franciszek w Klinice Gemelli nadal korzysta z tlenoterapii wysokoprzepływowej w ciągu dnia oraz z nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej podczas nocnego odpoczynku. Rano i po południu uczestniczy w rekolekcjach, łącząc się zdalnie. W ciągu dnia odpoczywa, modli się oraz poddaje fizjoterapii oddechowej i ruchowej.
Kard. George Jacob Koovakad, prefekt Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego i odpowiedzialny za papieskie podróże, przewodniczył w środę popołudniu modlitwie różańcowej w intencji Ojca Świętego.
„Przebaczenie czerpie moc z ducha, z łaski i z miłości Boga” – pisze Papież Franciszek do Catii, kobiety zdradzonej przez męża, która zwróciła się do Ojca Świętego za pośrednictwem miesięcznika „Piazza San Pietro”, pytając, czy powinna przebaczać mężowi, który ją zdradza.
W czasie 400. Zebrania Plenarnego KEP biskupi będą m.in. rozmawiać o lekcjach religii i o kształcie komisji kościelnej ds. zbadania nadużyć seksualnych - powiedział rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak. Dodał, że jej projekt być może wymaga poprawek, by jej działanie nie pozostawiało wątpliwości.