Relacja ze zmarłymi to nie kult ich samych

Tradycja Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych jest wciąż żywa w Hiszpanii

Pomimo dnia pracy wielu mieszkańców odwiedza cmentarze, aby zapalić świece i złożyć kwiaty na grobach najbliższych. Nie stygnie również zapał uczestniczenia w nabożeństwach za zmarłych. W zależności od regionu, z dzisiejszym dniem wiążą się różne tradycje lokalne.
„Nasza relacja ze zmarłymi rodzi się z wiary, nadziei i chrześcijańskiej miłości, a jej źródłem i centrum jest Jezus Chrystus, który umarł i zmartwychwstał” – przypomina bp Jiménez Zamora, ordynariusz diecezji Santander. Ta relacja „nie jest kultem zmarłych, jak w innych religiach czy wierzeniach, ale kultem Boga, a stąd kultem świętych, którzy są odbiciem Bożej chwały i świętości, oraz spotkaniem w Nim z naszymi zmarłymi przez modlitwę. Nasza modlitwa pomaga im, ale jednocześnie przygotowuje nas, aby ich wstawiennictwo za nas było skuteczne” – podkreśla bp Zamora.

Z dzisiejszym dniem wiążą się też różne lokalne tradycje. W mieście Zamora ma miejsce tzw. procesja dusz. Arcybractwo o tej samej nazwie idzie na cmentarz odmawiając za zmarłych różaniec przy blasku świec. W Alicante istnieje tradycja stawiania w oknie zapalonej świecy. W Tajuelo w prowincji Soria odbywa się tzw. Rytuał dusz. Przy dźwięku dzwonu na ulice wychodzi procesja, podczas której mężczyźni śpiewają specjalny „Kantyk dusz”, a po każdej zwrotce proboszcz odmawia Ojcze nasz za zmarłych. Trzykrotne uderzenie w dzwon obwieszcza koniec procesji i początek tradycyjnego poczęstunku.

W Hiszpanii dzisiejszy dzień nie jest tylko wspomnieniem tych, którzy już odeszli, ale także spotkaniem żywych. Stąd nie może zabraknąć na stołach tradycyjnych małych pączków buñuelos ani słodkich huesos de santos – „kości świętych”. W Andaluzji słynne są ciasteczka borrachillos, a w Galicji i Kastylii – pieczone kasztany.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11