Uroczyste Msze św., odprawiane według specjalnego formularza, intronizacja relikwii, procesje, czuwania modlitewne – po raz pierwszy Kościół w Polsce będzie obchodził wspomnienie liturgiczne bł. Jana Pawła II wyniesionego na ołtarze 1 maja tego roku.
Triduum i czuwania
W wielu miejscach wierni przygotowywali się do obchodów pierwszego wspomnienia liturgicznego Jana Pawła II uczestnicząc w czuwaniach i triduach. W Łagiewnikach triduum rozpoczęło się 19 października. W tym dniu grupy i wspólnoty parafialne odmawiały różaniec. 20 października odbyła się całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, a także spotkanie misyjne. Następny dzień – piątek – jest dniem modlitw za chorych. W tym dniu nabożeństwom przewodniczyć będą m.in. kard. Franciszek Macharski, krakowski bp pomocniczy Damian Muskus.
Do przeżycia pierwszego wspomnienia liturgicznego papieża Wojtyły liczni wierni przygotowują się także uczestnicząc w nocnych czuwaniach. Z piątku na sobotę, z 21 na 22 października Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku Matemblewie odbędzie się czuwanie młodych przebiegające pod hasłem „Jan Paweł II – Człowiek Modlitwy”. Czuwanie rozpocznie się o godzinie 20.30 rejestracją uczestników. W jego ramach odbędzie się Apel Maryjny na wzgórzu. O godz. 21.30 będzie można posłuchać świadectwa młodych „Modlitwa niejedno ma imię”. Nocą o 23.15 rozpocznie się konferencja zatytułowana „Modlitwa bł. Jana Pawła II” prowadzona przez ks. Jana Uchwata. Pół godziny po północy odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu, a o 1.30 w nocy praca w grupach. Godzinę później rozpocznie się różaniec na wzgórzu. Czuwanie młodych zakończy się Eucharystią ku czci bł. Jana Pawła II o godzinie 3.30.
W sobotni wieczór 21 października wieczór o godz. 21.00 pod pomnikiem bł. Jana Pawła II na Ostrowie Tumskim klerycy Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu poprowadzą czuwanie modlitewne połączone z lekturą tekstów błogosławionego.
W wigilię liturgicznego wspomnienia bł. Jana Pawła II w Jeleniej Górze – Jagniątkowie pod przewodnictwem bp. legnickiego Stefana Cichego nastąpi wprowadzenie do parafii relikwii bł. Jana Pawła. II. To druga parafia w diecezji legnickiej, która otrzymała relikwie błogosławionego papieża. Wcześniej, pod koniec czerwca relikwie otrzymała parafia pw. Chrystusa Króla w Bolesławcu.
W Legnicy planowana jest adoracja Najświętszego Sakramentu przy papieskich relikwiach oraz rekolekcje KSM złożą się na młodzieżowe inicjatywy w przeddzień pierwszego liturgicznego wspomnienia bł. Jana Pawła II. Nocne adoracje Najświętszego Sakramentu przy relikwiach bł. Jana Pawła II w wybranych parafiach inicjują Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Legnickiej i Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży. Elementem łączącym inicjatywę będą relikwie błogosławionego papieża peregrynujące i obecne podczas adoracji. Adoracje i peregrynacje rozpoczęły się 9, a zakończą 21 października. Zaproszenie do adoracji Najświętszego Sakramentu będzie okazją do promocji ruchu modlitewnego Adoremus, inspirowanego życiem i nauczaniem Jana Pawła II.
Uroczyste Eucharystie
22 października w dniu liturgicznego wspomnienia Jana Pawła II młodzież z grup apostolskich archidiecezji krakowskiej będzie pielgrzymowała do relikwii swojego Patrona. W głównym dniu uroczystości odpustowych w sanktuarium bł. Jana Pawła II o godz. 10.00 odbędzie się Msza św. z błogosławieństwem animatorów. Nabożeństwu przewodniczyć będzie bp Grzegorz Ryś. Po Eucharystii uczestnicy spotkania modlitewnego zgromadzą się w Auli Jana Pawła II przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, by obejrzeć spektakl pt. "Dzień Gniewu" przygotowany przez młodzież z Trzebini na podstawie dramatu Romana Brandstaettera.
W tym dniu o godz. 12 rozpocznie się Msza św., której przewodniczyć będzie bp Tadeusz Pieronek. Po niej w Kościele Relikwii odbędzie się widowisko muzyczno–poetyckie „Ja jestem Słowianin. Świadek Nadziei”. Natomiast o godz. 15 odmówiona zostanie Koronka do Bożego Miłosierdzia, a tuż po niej nabożeństwo i Procesja Światła.
Główna Msza odpustowa zostanie odprawiona o godz. 17, a przewodniczyć jej będzie bp Jan Zając, kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Uroczystości zakończy wieczorna Procesja Światła.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).
Pobożność ludowa to główna siła napędowa korsykańskiego katolicyzmu.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).
To nie wojna. T korzystanie z praw zagwarantowanych w konstytucji.