Rabini: Zawieście rozmowy z lefebrystami

Konferencja Rabinów Europejskich (CER) zaapelowała od Stolicy Apostolskiej, by zawiesiła rozmowy z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X na temat pełnego pojednania z Kościołem katolickim. Zdaniem rabinów z CER, lefebryści powinni najpierw zadeklarować, że będą walczyć z przejawami antysemityzmu w swoich szeregach – donosi agencja Reutera.

W specjalnym oświadczenie żydowska organizacja, do której należą rabini z całej Europy, podkreśliła, że biskup lefebrysta Richard Williamson, który publicznie negował zagładę Żydów w czasie II wojny światowej, oraz francuski przełożony regionalny Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, ks. Regis de Cacqueray, ostatnio ponownie podnieśli oskarżenie, że to Żydzi zabili Jezusa.
Zdaniem szefa CER, rabina Pinchasa Goldschmidta, nie powinno dojść do zbliżenia w obrębie Kościoła katolickiego z grupą, „która głosi nienawiść”. Główny rabin Moskwy wezwał do zawieszenia negocjacji z tymi, którzy reprezentują „ekstremalne katolickie tendencje”.
Na początku roku 2009 Benedykt XVI zdjął karę ekskomuniki z biskupów-lefebrystów, wyświęconych bez zgody papieża przez abp Marcela Lefebvre’a 30 czerwca 1988, a od października 2009 do kwietnia 2011 toczyły się rozmowy komisji mieszanej. W trakcie ośmiu jej spotkań wskazano i zgłębiano istotne trudności doktrynalne. Rozmowy pozwoliły na wyjaśnienie stanowisk i ich motywacji.
Kongregacja Nauki Wiary uważa za podstawę pełnego pojednania Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X ze Stolicą Apostolską akceptację preambuły doktrynalnej, która wyraża niektóre zasady doktrynalne oraz kryteria interpretacji nauki katolickiej niezbędne, by zapewnić wierność Magisterium Kościoła i sentire cum Ecclesia (odczuwania z Kościołem), pozostawiając jednocześnie otwartymi do uprawnionej dyskusji studium i wyjaśnienie teologiczne szczegółowych wyrażeń czy sformułowań obecnych w tekstach II Soboru Watykańskiego i w Magisterium posoborowym”. Podczas spotkania kard. Levady z bp. Fellay'em 14 września br. zaproponowano pewne elementy rozwiązania sytuacji kanonicznej Bractwa po ewentualnym pojednaniu.

«« | « | 1 | » | »»
 • Fortepian
  20.10.2011 21:14
  Do Emigranta:
  Odpowedź jest prosta i zapisana na kartach Ewangelii. Bezpośrednimi zabójcami Jezusa byli Rzymianie. Myślę, że na tym Rabin oparł swoją wypowiedź. Jednak według tej samej Ewangelii współodpowiedzialnymi, a nawet wnioskowdawcami tej zbrodni byli Żydzi. Jednak nie należy twierdzić, że wszyscy Żydzi tamtych czasów byli winni. Tak na prawdę ich wina znana jest jedynie Bogu.
 • Fortepian
  20.10.2011 21:14
  Do Emigranta:
  Odpowedź jest prosta i zapisana na kartach Ewangelii. Bezpośrednimi zabójcami Jezusa byli Rzymianie. Myślę, że na tym Rabin oparł swoją wypowiedź. Jednak według tej samej Ewangelii współodpowiedzialnymi, a nawet wnioskowdawcami tej zbrodni byli Żydzi. Jednak nie należy twierdzić, że wszyscy Żydzi tamtych czasów byli winni. Tak na prawdę ich wina znana jest jedynie Bogu.
 • Beszad
  21.10.2011 10:55
  Beszad
  Św. Paweł w Liście do Rzymian napisał: Żydem nie jest ten, który nim jest na zewnątrz, ani obrzezanie nie jest to, które jest widoczne na ciele, ale prawdziwym Żydem jest ten, kto jest nim wewnątrz, a prawdziwym obrzezaniem jest obrzezanie serca, duchowe, a nie według litery. I taki to otrzymuje pochwałę nie od ludzi, ale od Boga. (Rz.2,28-29)

  To jest prawdziwy wymiar przynależności do Narodu - nie przez ciało, lecz przez ducha. W tym znaczeniu i my, chrześcijanie, jesteśmy Żydami - dzieląc z nimi dziedzictwo i odpowiedzialność za otrzymane Słowo.
 • Katolik
  28.10.2018 08:41
  Rabini i wyznawcy talmudu to najwięksi antysemicy na swiecie
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9