Jak zorganizować duszpasterstwo, by ożywić parafię, jak dzisiaj przygotowywać do sakramentu pokuty, jakim językiem posługiwać się w trakcie spowiedzi, jakim opowiadać o Bogu i człowieku, jak odnaleźć swoje mocne strony przydatne na ambonie? – m. in. o tym będą rozmawiać księża diecezjalni i zakonni podczas warsztatów „Pro populo”, które 15 października rozpoczną się w klasztorze ojców dominikanów w Krakowie.
Jak podkreśla organizator warsztatów o. Dominik Jurczak, spotkania te mają być "otwartą przestrzenią, a nie szkołą dla księży". - Chcemy, aby warsztaty były próbą zrozumienia: co mogę zrobić lepiej jako ksiądz i duszpasterz. A także jak postępować gdy pojawi się konflikt w parafii - wyjaśnia dominikanin.
W warsztatach udział wezmą księża diecezjalni i zakonni w różnym wieku. Będą wśród nich proboszczowie, dyrektorzy ośrodków, katecheci, którzy będą mogli nawzajem dzielić się różnymi doświadczeniami. Spotkania będą także okazją do wspólnego spotkania się i modlitwy. „Nie chodzi o to, by robić z księdza eksperta w każdej dziedzinie, ale o to by łatwiej było mu odnaleźć się we współczesnym świecie. Jest to pewna forma pomocy, podania wskazówek” - podkreśla o. Jurczak.
W ramach spotkań będzie można dowiedzieć się czym różni się przewodniczenie liturgii od prowadzenia innych spotkań? czy liturgia musi być domeną księży? oraz jak zorganizować duszpasterstwo liturgiczne, by ożywić parafię? Kapłani będą mogli także wziąć udział spotkaniu na temat zarządzania i pracy w parafii. Będą poruszane ważne zagadnienia m. in. jak reagować na trudne sytuacje, jak wpływać na ludzi, by uzyskać ich inicjatywę, zaangażowanie i realną współpracę?, jak mądrze zlecać i delegować zadania?.
Podczas warsztatów nie zabraknie również dyskusji na temat tego jak przygotowywać do sakramentu pokuty oraz najczęściej popełnianych błędów przez spowiedników, a także jakim językiem posługiwać się w trakcie spowiedzi.
Kapłani będą mogli ponadto uczestniczyć w warsztatach dotyczących kaznodziejstwa. Będą mogli dowiedzieć się jak odnaleźć pasję głoszenia, jakim językiem opowiadać dzisiaj o Bogu i człowieku, jak odnaleźć swoje mocne strony przydatne na ambonie?.
Warsztaty rozpoczną się 15 października. Zajęcia odbywać się będą w soboty. Zaplanowano cztery spotkania. Można uczestniczyć we wszystkich warsztatach lub w niektórych zjazdach.
Spotkania odbywać się będą w klasztorze o. dominikanów przy ul. Stolarskiej w Krakowie. Organizatorem wydarzenia jest Kolegium Filozoficzno – Teologiczne Polskiej Prowincji Dominikanów oraz Fundacja „Dominikańskie Studium Filozofii i Teologii”.
Katolicka Agencja Informacyjna objęła patronat medialny nad warsztatami.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.