W Kościele zawsze istniały ruchy odśrodkowe, które chciały go jakoś „unormalnić”, przysposobić do mentalności świata. Nigdy natomiast nie miały takiego jak dziś rozgłosu.
Ich siła wynika z reklamy, jaką robią im media – powiedział kard. Mauro Piacenza w wywiadzie dla agencji Zenit. Zdaniem prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa, specyfiką współczesnych pseudoreformatorów jest dążenie do usprawiedliwienia grzechu, aby człowiek nie musiał się już otwierać na Boże miłosierdzie.
Odpowiadając na pytanie dotyczące kapłaństwa kobiet, watykański hierarcha przypomniał, że kwestię tę rozstrzygnął definitywnie Jan Paweł II. Powołując się na swą papieską władzę, oświadczył on w 1994 r., że Kościół nie jest i nigdy nie będzie uprawniony do udzielania święceń kobietom. Kard. Piacenza podkreślił jednak, że w Kościele istnieje wiele przestrzeni, w których kobiety mogą realizować chrześcijańskie powołanie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kobieta została na przykład rzecznikiem prasowym Watykanu, czy stanęła na czele administracji Stolicy Apostolskiej – dodał.
Prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa stanął też w obronie celibatu. Jego zniesienie nie ustrzeże nas automatycznie od porzucania sutanny – zauważył. Statystki pokazują, że rozpada się aż 40 proc. małżeństw. Zaś kapłanów, którzy porzucają stan duchowny, jest jedynie 2 proc. – zaznaczył kard. Piacenza. W jego przekonaniu zniesienie celibatu nie poprawi też sytuacji powołaniowej. Wyznania chrześcijańskie, w których nie ma obowiązkowego celibatu, przeżywają dziś głęboki kryzys powołaniowy. My natomiast z tego kryzysu już powoli wychodzimy – zaznaczył włoski purpurat.
Podkreślił on, że prawdziwe odrodzenie powołaniowe dokonuje się w tych środowiskach kościelnych, gdzie są stałe modlitwy za powołania, regularne adoracje w tej intencji, oraz gdzie respektuje się specyfikę posługi kapłańskiej. Doświadczenie pokazuje, że to naprawdę działa – podkreślił szef watykańskiej dykasterii ds. duchowieństwa.
Uwolnienie jest uzasadnione „bliskimi i aktywnymi relacjami z Państwem Watykańskim”.
Spotkanie miało miejsce w Domu Metropolity, rezydencji zwierzchnika PKU.
Inicjatywę zauważył papież Franciszek i wyraził kolędnikom uznanie.
„Ta pielgrzymka jest dla mnie pielgrzymką nadziei, której doświadczamy dzięki modlitwie”
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.