65. rocznica oddania narodu polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi
Obchodzone dziś święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze traktowane jest jak odpust. Do sanktuarium przybyły różne grupy zorganizowane, dotarła nawet pielgrzymka piesza – jaworznicka. W 65. rocznicę aktu oddania narodu polskiego Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny przez kard. Augusta Hlonda, wieczorem nastąpłoi jego ponowienie.
W kazaniu podczas sumy odpustowej z udziałem częstochowskiej kapituły archikatedralnej inf. Ireneusz Skubiś, scholastyk kapituły, przypomniał, że akt zawierzenia wypowiedziany był w tragicznym dla Polski czasie: „Rok 1946. Polska płakała po strasznych zbrodniach niemieckich i sowieckich. Potrzebowała serca. Było jedno, najdroższe serce Maryi”.
Akt Poświęcenia Narodu Polskiego na wzór fatimski kard. August Hlond wypowiedział na Jasnej Górze 8 września w obecności episkopatu Polski i miliona wiernych. Jego ponowienie nastąpiło dziś podczas wieczornego Apelu. Jak podkreślił o. Roman Majewski, przeor klasztoru, jest to ponowne wejście na drogę zawierzenia śladem wielkich Polaków: „Grzechem byłaby głuchota na głos Matki Bożej z Fatimy, dlatego idąc śladami naszych wielkich pasterzy i sług Bożych, kard. Augusta Hlonda i wielkiego Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, a także bł. Jana Pawła II, uczynimy to”.
Każdy z obecnych dziś na Apelu Jasnogórskim pielgrzymów otrzyma tekst aktu zawierzenia i na kolanach zostanie on powtórzony. Nabożeństwo poprzedziła modlitwa różańcowa.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.