Prezydent na Grabarce

Na Świętej Górze Grabarce (Podlaskie) rozpoczęły się w piątek główne obchody prawosławnego Święta Przemienienia Pańskiego, najważniejszego w tym sanktuarium. Bierze w nich udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski.

Reklama

Liturgii przy ołtarzu polowym przewodniczy zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa, który wcześniej uroczyście przywitał prezydenta na terenie klasztoru na Grabarce.

Prezydent Bronisław Komorowski nazwał prawosławne sanktuarium na Świętej Górze Grabarce "miejscem naznaczonym ku świętości". Podkreślił, że Kościół prawosławny i prawosławni w Polsce są "cząstką niesłychanie ważną naszego wspólnego świata, naszego wspólnego państwa".

"Kościół prawosławny w Polsce to jest cząstka naszej duchowej spuścizny, to także cząstka naszej polskiej rzeczywistości. To cząstka, która wnosi swój istotny wkład i w duchowność polską, i wnosi istotny wkład w to, co się dzieje w tej chwili wokół nas, a więc w szukanie tego co łączy, co integruje ponad wszystkimi podziałami nie tylko w skali Polski, ale również w skali europejskiej i całego świata" - mówił prezydent.

Powiedział też, że są w Polsce dwa święte wzgórza: Jasna Góra - święte miejsce katolików i Grabarka - święte miejsce prawosławnych. O Grabarce powiedział, że to miejsce "gdzie się czuje bicie serca polskiego prawosławia".

Zwierzchnik Cerkwi w Polsce, metropolita Sawa, nazwał wizytę prezydenta Bronisława Komorowskiego na Grabarce wydarzeniem historycznym i jego udział w obchodach Święta Przemienienia Pańskiego, najważniejszego w tym prawosławnym sanktuarium.

Metropolita Sawa mówił m.in., że obecność prezydenta na Grabarce świadczy o jego zainteresowaniu życiem religijnym i potrzebami prawosławnych obywateli Polski. "Wyrażam radość, że wśród tysięcy wyznawców prawosławia, razem z nami w tym dniu, tak ważnym dla nas, jest pan, panie prezydencie" - powiedział.

Zachęcał Komorowskiego "do wsłuchania się" w duchowe przeżycia obywateli. "Którym pan przewodzi jako głowa państwa. Pozwoli to ekscelencji odczuć, jak bije serce prawosławia w Polsce, a jest to serce wrażliwe na wszystko to, co jest dobre, pełne szacunku i poważania każdego człowieka" - mówił metropolita.

Dodał, że wizyta prezydenta na Grabarce to wydarzenie historyczne. Przypomniał też, że w styczniu tego roku w Pałacu Prezydenckim doszło do spotkania Komorowskiego z przedstawicielami społeczności prawosławnej w Polsce. "Cenimy to wysoko" - podkreślił abp Sawa.

O Grabarce mówił, że to miejsce uświęcone modlitwami wielu pokoleń; przypomniał iż w 2010 roku świętowano w sanktuarium 300-lecie pierwszego cudu w tym miejscu. "To miejsce duchowego odrodzenia i cudownych uzdrowień, o czym świadczą stojące wokół świątyni krzyże" - podkreślił zwierzchnik Cerkwi w Polsce.

Święta Góra Grabarka, z małą cerkwią na wzgórzu i żeńskim klasztorem, to święte miejsce dla prawosławnych w Polsce. Ma dla nich takie znaczenie jak Częstochowa dla katolików. Nazywana jest też "wzgórzem krzyży" z racji krzyży wotywnych, przynoszonych i ustawianych na wzgórzu przez wiernych w różnych intencjach.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11