Stolica Apostolska wciąż wspiera głodującą ludność Afryki. Wczoraj na ten cel przekazano z Watykanu kolejne pieniądze. 500 tys. euro na pomoc Afryce przekazała także hiszpańska katolicka organizacja pozarządowa Manos Unidas.
Stolica Apostolska wciąż wspiera głodującą ludność Afryki. Wczoraj na ten cel przekazano z Watykanu kolejne pieniądze. Sekretarz Papieskiej Rady „Cor Unum” nie ujawnił, o jaką tym razem kwotę chodzi, podkreślił jednak, że mowa jest o „znaczącej pomocy”. Wcześniej na pomoc Afryce Benedykt XVI przekazał za pomocą „watykańskiej Caritas” kilkadziesiąt tysięcy euro.
Ks. Giovanni Pietro Dal Toso podkreślił, że Stolica Apostolska współpracuje z Caritas Internationalis oraz mniejszymi organizacjami kościelnymi działającymi w krajach dotkniętych tragedią suszy. Wskazał, że dotychczas fundusze przeznaczane są głównie na pomoc natychmiastową w postaci wody, żywności i lekarstw. Zaapelował jednocześnie, by z uwagą śledzić to, co się dzieje na Czarnym Lądzie i nie dopuścić, by kolejna afrykańska tragedia uległa stopniowemu zapomnieniu. „Kryzys na rynkach walutowych już przysłonił dramat Afryki” – zauważył sekretarz Papieskiej Rady „Cor Unum”.
500 tys. euro na pomoc Afryce przekazała także hiszpańska katolicka organizacja pozarządowa Manos Unidas. Z tych funduszy wsparcie otrzymają głównie głodujący w Somalii, Kenii i Etiopii.
Kolejna już partia pomocy Manos Unidas skierowana jest do mieszkańców wschodniej części Etiopii. Znajdują się tam cztery obozy dla uchodźców z dotkniętej suszą, głodem i wojną pobliskiej Somalii. Pracujący w tym regionie salezjanie apelują o pomoc, aby zapewnić przez sześć miesięcy wodę dla 20 tys. osób i żywność przez miesiąc dla 10 tys.
Z kolei w Somalii, gdzie ponad 3 mln osób jest zagrożonych śmiercią głodową, pomoc obejmuje region Afgoye. 200 rodzin otrzyma tam środki na budowę domów, ziemię i ziarno kukurydzy na zasiew.
Natomiast w Kenii pomoc otrzyma diecezja Garissa, na terenie której leży obóz dla uchodźców Dadaab. Każdego dnia przybywa tam ponad 1300 nowych osób, głównie z Somalii, uciekając przed suszą i głodem. Pomoc polega na zapewnieniu żywności dla 200 rodzin przez trzy miesiące, benzyny oraz środków do upraw rolnych.
Tymczasem z Afryki docierają wciąż niepokojące wieści. Pracownicy organizacji humanitarnych alarmują, że sytuacja w krajach Rogu Afryki Wschodniej ulega ciągłemu pogorszeniu. Szczególnie dramatyczna jest na południu Somalii, gdzie z powodu rebelii wciąż nie można otworzyć korytarzy humanitarnych. Najwięcej ofiar śmiertelnych jest wśród dzieci, kobiet i ludzi starszych, stąd wiele projektów pomocowych kierowanych jest właśnie do tych osób. Organizacje apelują też o dalszą zbiórkę funduszy pomocowych, ponieważ środków wciąż brakuje. Caritas Polska w najbliższą niedzielę przeprowadzi krajową zbiórkę na rzecz głodujących w Afryce.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.