Kościół w Brazylii wyraził zaniepokojenie z powodu doniesień o rosnącej korupcji w administracji publicznej. Rada duszpasterska Krajowej Konferencji Biskupów Brazylii wydała w związku z tym specjalną notę na temat etyki i przejrzystości w życiu publicznym.
W dokumencie zatytułowanym „Etyka i przejrzystość” pasterze brazylijskiego Kościoła wyrażają zaniepokojenie z powodu medialnych doniesień o korupcji występującej w administracji państwowej. Przypominają podstawy etyczne, na mocy których należy domagać się wyjaśnienia odnośnych faktów i ewentualnego ukarania winnych. Według biskupów wyjawione przez media w tych dniach przypadki korupcji tworzą klimat rozterki wewnętrznej, niepewności i oburzenia. „Wydawanie na łup dobra wspólnego jest zbrodnią wołającą o pomstę do nieba, bo jest działaniem na szkodę przede wszystkim biednych” – podkreślają z naciskiem biskupi.
W nocie stwierdza się ponadto, że ujawnione fakty wskazują na potrzebę udoskonalenia demokratycznego systemu. Może się to stać na mocy głębokiej reformy politycznej za pośrednictwem przejrzystej administracji.
Nota kończy się zawierzeniem Matce Boskiej z Aparecidy, aby Ona wstawiała się do swego Syna Jezusa, by Brazylijczycy budowali sprawiedliwość i pokój w kraju, w harmonii i nadziei.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.