Do Czarnej Madonny w intencji rodzin

Prawie dwa tysiące pielgrzymów, głównie młodzież, bierze udział w 34. Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę, która wyruszyła w czwartek rano sprzed kościoła farnego w Rzeszowie. W tym roku pielgrzymka odbywa się pod hasłem "We wspólnocie z Bogiem".

Do celu pątnicy dojdą 13 sierpnia przed południem, po 10 dniach wędrówki i po pokonaniu około 300 kilometrów.

Jak powiedział PAP rzecznik rzeszowskiej pielgrzymki, ks. Władysław Jagustyn pielgrzymka wędruje w intencji rodzin i poszanowania życia, a także z prośbą do Boga, aby uchronił świat od klęsk żywiołowych. Pielgrzymi idą też w prywatnych intencjach - dziękują za zdaną maturę, proszą o zdrowie dla bliskich, wiarę i pracę.

"Będziemy też modlić się w intencji Ojca Świętego, Kościoła i Ojczyzny" - powiedział Jagustyn, który wędruje z rzeszowską pielgrzymką po raz 34., czyli od początku jej powstania.

Scenariusz corocznych pielgrzymek jest podobny: trzeciego dnia wędrówki w Małcu koło Szczucina (woj. małopolskie) odbędzie się nabożeństwo za ojczyznę, a w przeddzień wejścia na Jasną Górę, podczas nabożeństwa pojednania, tzw. przeprośki, podczas których pątnicy będą się wzajemnie przepraszać.

Pątnicy wędrują w 13 grupach, noszących imiona świętych i błogosławionych. Grupy liczą od 100 do 150 osób. Najliczniejsza jest zazwyczaj grupa św. Stanisława, w której idzie najwięcej studentów.

Rzeszowska pielgrzymka ma do pokonania około 300 kilometrów. Na trasie o ich bezpieczeństwo i zdrowie zadba służba porządkowa oraz pielęgniarki i lekarze. Opiekę duchową zapewni około stu księży i kleryków, w tym biskup pomocniczy ks. Edward Białogłowski, weteran rzeszowskiej pielgrzymki. Wśród pielgrzymów jest także młoda para, która wzięła ślub podczas porannej mszy świętej, tradycyjnie rozpoczynającej pielgrzymkę.

Młodzi małżonkowie wyruszyli z Rzeszowa w ślubnych strojach, które na trasie zamienią na wygodny ubiór. Ponownie założą je dopiero przed wejściem na Jasną Górę.

Rzeszowska pielgrzymka na trasie korzysta z gościnności mieszkańców mijanych wsi, którzy w porze obiadu częstują pątników zupami, ciastami, a wieczorem zapraszają na noclegi do swoich gospodarstw. Organizatorzy zapewniają codziennie chleb i herbatę.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7