Kościół dla wschodniej Afryki

Kościół śpieszy z pomocą ofiarom głodu w krajach Rogu Afryki Wschodniej, czyli Somalii, Erytrei, Kenii, Etiopii. Zagrożonych śmiercią głodową wskutek trwającej od półtora roku suszy jest tam ponad 10 mln.

Jak podaje Caritas Somalia w raporcie przesłanym rzymskiej agencji Fides, jedna czwarta ludności tego kraju zmuszona była opuścić miejsca zamieszkania, często pieszo czy na mułach. Wielu ludzi, zwłaszcza starców, chorych i dzieci, po drodze umiera. Od dwóch lat zostali usunięci ze znacznej części południowo-środkowej Somalii przedstawiciele Światowego Programu Żywnościowego i wielu agencji humanitarnych. Spowodowało to ogromne luki w dostawach żywności. Ostatnio islamscy rebelianci z ugrupowania al-Shabab w pewnych regionach zezwalają na udzielanie pomocy przez różne organizacje pozarządowe, jak m.in. Międzynarodowy Czerwony Krzyż – informuje tamtejsza Caritas. Wielu somalijskich uchodźców przeszło do Kenii lub Etiopii.

W Kenii zagrożonych śmiercią głodową jest półtora miliona. Akcję kościelnej pomocy koordynuje Caritas najbardziej dotkniętych diecezji Maralal Marsabit i Garissa. Czynni są na tym polu misjonarze i organizacje humanitarne, w tym rzymska Wspólnota św. Idziego. Misjonarze pracują niestrudzenie, widząc, że braki są ogromne i do wszystkich potrzebujących trudno dotrzeć. Konieczne są lekarstwa, żywność i przede wszystkim woda, której zasoby są na wyczerpaniu. Ludzie, którym ofiaruje się posiłki, często woleliby zamiast nich wodę. Uchodźców z Somalii i miejscowych przesiedleńców przyjmują kenijskie obozy. W obozie w Dadaab w diecezji Garissa koczuje ich już 400 tys.

Kościół w Polsce dla Afryki

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w imieniu Komisji ds. Misji oraz Caritas Polska zwrócił się do biskupów diecezjalnych o ogłoszenie zbiórki na rzecz głodujących w Południowym Sudanie i Erytrei.

Jak przypomniał rzecznik episkopatu, to odpowiedź na apel Papieża o pomoc głodującym wskutek katastrofalnej suszy panującej w Afryce Wschodniej, w krajach tzw. Rogu Afryki. „Abp Józef Michalik, w ślad za apelem Benedykta XVI prosi o zorganizowanie zbiórki pieniędzy do puszek na głodującą Afrykę. Zbiórka odbędzie się przy kościołach 14 sierpnia. Pieniądze zostaną potem przekazane na konto Caritas Polska, która koordynuje całą akcję” – powiedział ks. Józef Kloch.

Kryzys humanitarny dotknął w Afryce ok. 12 mln osób. Śmiercią głodową zagrożone jest co najmniej pół miliona dzieci. Sytuację utrudniają konflikty zbrojne, spekulacje cenami żywności oraz korupcja.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6