Dobiegają końca prace nad wykonaniem kopii skradzionego pierścienia kard. Stefana Wyszyńskiego. Klejnot zostanie oficjalnie zaprezentowany prawdopodobnie w połowie września.
Pierścień skradziony został w lutym tego roku z wystawy w katedrze gnieźnieńskiej. W marcu poznańska policja zatrzymała dwójkę sprawców, którzy już wcześniej trudnili się okradaniem kościołów. Pierścień rozmontowali i przetopili, a zdobiące go brylanty sprzedali. Niestety pozostałego po klejnocie złomu metali szlachetnych nie dało się ponownie wykorzystać.
„Kopia pierścienia powstaje z zupełnie nowych materiałów. Gotowy jest już między innymi zdobiący go wizerunek Matki Bożej. Nie ustaliliśmy jeszcze konkretnej daty prezentacji i przekazania pierścienia. Myślę, że będzie to miało miejsce w połowie września” – informuje ks. kanonik Jan Kasprowicz, proboszcz i kustosz gnieźnieńskiej katedry.
Wykonanie kopii pierścienia sfinansowała m.in. Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego we Wrześni. Na cel ten zorganizowano także zbiórkę wśród księży archidiecezji gnieźnieńskiej.
Pierścień kard. Wyszyńskiego skradziono z katedry gnieźnieńskiej 7 lutego br. Był wykonany z pozłacanego srebra i ozdobiony wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej i brylantami. Kard. Wyszyński otrzymał go w darze od Episkopatu Polski na zakończenie odbywających się w 1966 roku obchodów Milenium Chrztu Polski.
Watykan uznał cud potrzebny do kanonizacji Pier Giorgio Frassatiego.
Pielgrzymi będą mogli zbierać pieczątki do specjalnego paszportu w wydaniu papierowym oraz cyfrowym.
„Nie chcę powiedzieć, że przywykliśmy do katastrof, ale wiara nas nie opuszcza”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Papież postanowił rozszerzyć na Kościół powszechny kult 16 karmelitanek bosych z Compiègne.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).