We wtorek, na obchody rocznicy przyjęcia chrześcijaństwa przez Ruś Kijowską, do Kijowa przyjechał patriarcha Moskwy i całej Rosji Cyryl I. Po z pierwszy w ceremonii uczestniczył też katolikos-patriarcha całej Gruzji Ilia II.
Gruzja stała się chrześcijańska na początku IV wieku, natomiast chrystianizacja Rusi Kijowskiej to wiek X - za oficjalną datę przyjęcia chrześcijaństwa uznaje się 988 rok - chrzest księcia kijowskiego Włodzimierza. Gruziński Kościół Prawosławny był częścią Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego w latach 1810- 1917. W 1917 roku gruzińscy biskupi podjęli decyzję o autokefalii, która została uznana przez Rosyjski Kosciół Prawosławny w 1943 roku i potwierdzona przez patriarchę Konstantynopola w 1989 roku.
Gdy idzie o tegoroczne, kijowskie obchody rocznicy chrztu Rusi, to warto dodać, iż w ich trakcie, Katolikos-patriarcha całej Gruzji, arcybiskup Mccheta-Tbilisi oraz biskup metropolita Abchazji i Pitsundy Eliasz II spotkał się z patriarchą Moskwy i Całej Rosji Cyrylem.
Spotkanie hierarchów trwało półtorej godziny. Patriarcha Cyryl II powiedział dziennikarzom, że obaj patriarchowie poruszyli w nim wiele trudnych problemów między innymi sytuację w Abchazji i Południowej Osetii. Zdaniem patriarchy Cyryla jest jasne, iż kanoniczną jurysdykcję nad tymi terenami sprawuje patriarchat gruziński.
***
Informacja pochodzi z portalu Ekumenizm.pl
Serdecznie dziękujemy za zgodę na zamieszczenie jej w naszym serwisie
Choć ukraińska młodzież częściej uczestniczy w pogrzebach niż weselach swoich rówieśników...
Praktyka ta m.in skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).